Zamknij
REKLAMA

Ciśnienie tętnicze ma związek z oczami dzieci

21:52, 30.06.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Opublikowane w piśmie ?Hypertension? badanie jako pierwsze wykazało ten związek u dzieci.

U małych dzieci z wąską tętnicą centralną siatkówki częściej rozwija się podwyższone ciśnienie tętnicze, natomiast u dzieci z wyższym ciśnieniem tętniczym częstsze są zaburzenia mikronaczyniowe siatkówki we wczesnym dzieciństwie - wynika z nowych badań.

Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (CVD). Może ujawniać się już w dzieciństwie, a częstość występowania wysokiego ciśnienia krwi wśród dzieci nadal rośnie.

Jak wykazały wcześniejsze badania, analiza naczyń krwionośnych w siatkówce dzieci może pomóc w przewidywaniu ryzyka CVD u dorosłych.

?Nadciśnienie tętnicze jest nadal głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności? - powiedział główny autor badania prof. Henner Hanssen z Uniwersytetu w Bazylei. - ?Potrzebne są podstawowe strategie profilaktyczne, aby skupić się na badaniu zdrowia mikronaczyniowego siatkówki i ciśnienia krwi u małych dzieci w celu zidentyfikowania osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia. Im wcześniej możemy zapewnić leczenie i wprowadzić zmiany stylu życia w celu zmniejszenia nadciśnienia, tym większa jest korzyść dla te dzieci".

W roku 2014 naukowcy badali ciśnienie krwi i wymiary tętnicy centralnej siatkówki u 262 dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat z 26 szkół w Bazylei. Takie same pomiary wykonano ponownie w roku 2018 r. Pomiary ciśnienia krwi wykonywane były w pozycji siedzącej po minimum pięciu minutach odpoczynku i zostały one podzielone na kategorie zgodnie z wytycznymi American Academy of Pediatrics dotyczącymi ciśnienia krwi.

Jak się okazało, u dzieci z węższymi naczyniami siatkówki na początku badania obserwowano wyższe skurczowe ciśnienie krwi podczas obserwacji. Średnice naczyń siatkówki mogą wyjaśniać 29?31 proc. zmian skurczowego ciśnienia krwi między 2014 a 2018 rokiem. U dzieci z wyższym poziomem ciśnienia krwi na początku badania, później obserwowano znacznie węższe średnice tętniczek, w zależności od masy ciała i wydolności krążeniowo-oddechowej. Wstępne pomiary ciśnienia krwi wyjaśniły od 66 - do 69 proc. zmiany średnicy tętniczek siatkówki.

Naukowcy wskazują też na ograniczenia swojego badania - nie mogli potwierdzić pomiarów ciśnienia krwi w ciągu jednego 24-godzinnego okresu, więc nie uwzględniliby nadciśnienia ?białego fartucha?, czyli stanu, w którym pacjenci mają odczyty wysokiego ciśnienia krwi mierzone w warunkach medycznych.

W badaniu nie został uwzględniony także etap rozwoju, w tym stan dojrzewania każdego dziecka, a także czynniki genetyczne ani masa urodzeniowa - zmienne, które mogą wpływać na rozwój ciśnienia krwi i zdrowie mikronaczyniowe. Ponadto wartości referencyjne dla odpowiednich średnic naczyń siatkówki u dzieci obecnie nie istnieją, dlatego potrzebne są przyszłe badania w celu ustalenia normalnych wartości związanych z wiekiem w dzieciństwie. (PAP)

autor: Pawel Wernicki

pmw/ zan/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz