Zamknij
,
"Ludzie obecnie boją się przyrody – boją się trawy, bo w trawie mają czaić się kleszcze; boją się oczek wodnych, bo będą komary; boją się starych drzew, bo spadnie na kogoś gałąź albo spadną liście i będzie nieporządek. Mamy do czynienia ze światopoglądem człowieka wygodnego, który wszystko musi mieć uporządkowane, proste i sterylne. Dlatego coraz bardziej niszczymy przyrodę wokół nas i tracimy bioróżnorodność” – powiedział PAP botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
,
Ogólnopolskie badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone w maju 2025 r. przez firmę Quantify na zlecenie Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) na reprezentatywnej próbie 1600 dorosłych Polaków (w wieku 18 lat i więcej). Próba została podzielona na trzy grupy: ogólnopolską (1000 osób), mieszkańców województwa podlaskiego (300 osób) oraz mieszkańców gmin położonych bezpośrednio na terenie Puszczy Białowieskiej (300 osób).
,
Jak przekazał rzecznik chorzowskiego ZOO Dylan Błażejowski, przyjście na świat lemura to istotny wkład w międzynarodowe działania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej.
,
Jak wynika z raportu, do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wpisano już ponad 291 tysięcy rodziców zalegających z zapłatą alimentów. Liczba osób niewywiązujących się z obowiązków alimentacyjnych zwiększyła się od kwietnia 2022 roku o 27 447 niepłacących rodziców. Jak wskazali autorzy z powodu zaległości poszkodowane są setki tysięcy dzieci, których poziom życia jest niższy, bo nie otrzymują należnych im pieniędzy.
,
Koordynatorka konkursu Jolanta Migdał powiedziała, że na ulubione drzewo można zagłosować na stronie www.drzeworoku.pl. Tam umieszczone są historie i zdjęcia 16 finalistów. „Można oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail. Należy go potwierdzić potem na swojej skrzynce pocztowej. Zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca w południe” – oznajmiła.
,
Jak wyjaśnił PAP zastępca dyrektora OPN Jakub Baran, celem wypasu owiec i kóz na terenie parku jest poprawa różnorodności gatunkowej, czyli zwiększenia udziału gatunków kserotermicznych (przystosowanych do życia w suchym i ciepłym środowisku) i ciepłolubnych w wypasanych murawach oraz ich ochrona przed zarastaniem przez drzewa i krzewy.
,
"Na ten przyjazd czekaliśmy z ogromną niecierpliwością! 12 maja z niderlandzkiego Burgers' Zoo w Arnhem przyjechały do nas urodzone w 2013 roku N'Hasa i N'iralé" - poinformował w mediach społecznościowych stołeczny ogród zoologiczny.
,
Fotorelacja II: Wystawa Psów Rasowych 2025 – Gniazdów Gmina Koziegłowy
,
Fotorelacja: Wystawa Psów Rasowych 2025 – Gniazdów Gmina Koziegłowy
,
„Jedna z najsłynniejszych mieszkanek Płocka, aligatorzyca missisipijska, kończy 95 lat. Z tej okazji, jak co roku, zoo wyprawia jej przyjęcie urodzinowe. Zapraszamy do odwiedzin i składania życzeń dostojnej solenizantce” – ogłosił we wtorek ogród zoologiczny.
,
Ich zdaniem, jeśli Parlament Europejski przegłosuje zniesienie ścisłej ochrony wilka w UE, deklaracja Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie wystarczy, by chronić tego drapieżnika nie tylko w Europie, ale też w Polsce. Chodzi przede wszystkim o populacje wilka uważane za wrażliwe, jak środkowoeuropejska, która zamieszkuje również nasz kraj. Co więcej, istnieje ryzyko, że w przypadku zmiany rządu w Polsce status wilka jako gatunku ściśle chronionego w naszym kraju również mógłby się zmienić.
,
Pożar suchych traw, trzcinowisk, wybuchł w ubiegłą niedzielę po południu na styku podlaskich powiatów augustowskiego i monieckiego.
,
Dr hab. Michał Budka z Wydziału Biologii UAM w Poznaniu ostatnie trzy lata poświęcił zagadnieniom ekoakustyki. To dziedzina nauki zajmująca się wszystkimi dźwiękami w środowisku, w tym wydawanymi przez istoty żywe (biofonia) albo odgłosami naturalnych elementów – jak plusk wody albo szum drzew (geofonia). W miastach słychać też hałas antropogeniczny, na przykład samochody.
,
Specjalista ocenił, że zasypanie wszystkich rowów melioracyjnych zbudowanych w Biebrzańskim Parku Narodowym zapobiegłoby w przyszłości pożarowi cennych przyrodniczo torfowisk. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest wprowadzenie systemu adekwatnych do rynkowej ceny wody, wysokich dopłat za retencjonowanie wody na gruntach dla właścicieli osuszonych torfowisk.
,
Jak powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, ośrodek rehabilitacji rysi to jeden z elementów projektu prowadzonego przez nadleśnictwo Spychowo i Lasy Państwowe oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.

OSTATNIE KOMENTARZE