Zamknij
REKLAMA
REKLAMA
22:01, 25.09.2022
Prezentacja dokumentu odbyła się w niedzielę wieczorem w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
06:39, 11.09.2022
Ptaki mają duże zdolności poznawcze i wysoki poziom inteligencji, a ich mózg zawiera znacznie więcej neuronów w porównaniu z mózgami ssaków o tych samych rozmiarach ciała. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Ruhr University w Bochum (Niemcy) częściowo wyjaśnia, w jaki sposób ptaki mogą sobie pozwolić na utrzymanie tak wielu komórek mózgowych. Jak się okazało, komórki nerwowe ptaków zużywają trzy razy mniej „paliwa”, jakim jest glukoza.
09:30, 20.08.2022
Rzeczne bezkręgowce to bogaty świat i duży ekosystem. Na ogół widzimy tylko duże ryby, ptaki, bobry, wydry. Na owady wodne zwracamy mniejszą uwagę, chyba że są to krwiopijne komary i meszki - zauważa hydrobiolog dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Tymczasem na ten bogaty wodny świat składają się mikroorganizmy, bakterie, sinice, grzyby wodne, bezkręgowce. Tych ostatnich jest dość dużo, są to i owady wodne, skorupiaki, pierścienice, mięczaki, wodopójki itd.” - wylicza.
10:34, 24.07.2022
Na całym świecie mamy do czynienia z postępującą degradacją siedlisk i zmniejszaniem się bioróżnorodności. W szczególności dotyczy to obszarów miejskich, które są silnie narażone na czynniki antropogeniczne. Aby nieco złagodzić ten efekt, ustanawiane są obszary chronione, takie jak sieć Natura 2000 obejmująca obecnie 18,5 proc. powierzchni lądowej Unii Europejskiej.
17:12, 23.07.2022
Zetknięcie się z rosnącym m.in. na łąkach, polach, przy drogach, a także w ogrodach, parkach czy lasach barszczem Sosnowskiego podczas wakacyjnych wędrówek może być bardzo bolesne. Kontakt z parzącą rośliną szczególnie w upalne dni wywołuje u człowieka oparzenia II i III stopnia, a także nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek.
10:40, 20.07.2022
Pracownicy stołecznego Zoo nie mają większych problemów w związku z falą upałów. Wysokie temperatury są znacznie bardziej dokuczliwe dla ludzi bądź zwierząt pracujących. Zwierzęta w Zoo nie muszą przemęczać się pracą, bieganiem za zdobyczą, ucieczką, czy szukaniem pokarmu – nie przegrzewają więc dodatkowo organizmu. Mogą w szczycie dnia, kiedy jest najgoręcej, leżeć w cieniu i ograniczać ruchliwość.
12:14, 26.06.2022
Jak poinformowali dr Marian Stój i Robert Kruszyk z Komitetu Ochrony Orłów, młodych może być trochę więcej, gdyż niektóre pary mogły zmienić miejsce gniazdowania i nie są one jeszcze odkryte przez ornitologów.
07:59, 14.06.2022
Dr Anna Panasiuk jest adiunktem w Zakładzie Badań Planktonu Morskiego, na wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jako oceanograf w swojej pracy badawczej szczególnie skupia się nad zagadnieniami związanymi z biologią morza, w tym również wpływie zmian klimatycznych i szeroko pojętych czynników antropogenicznych na funkcjonowanie fauny morskiej.
13:10, 29.05.2022
„Wędrując granią Tatr Zachodnich można napotkać fioletowe łany kwitnących pierwiosnków maleńkich oraz białe kępy sasanki alpejskiej. W niższych partiach Tatr, w dolinach natomiast wiosna na całego. Tam możemy zobaczyć wiele kwitnących gatunków, między innymi rozwijają się lepiężniki porastające brzegi górskich potoków, kwitnie też rzeżucha trójlistkowa” – opowiadał Zając.
09:40, 29.05.2022
Jak zauważył wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, pszczelarstwo zapewnia globalne bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowe środowisko przyrodnicze, sprzyja zachowaniu ekosystemu i różnorodności biologicznej naszej planety. Podkreślił, że wartość pszczół, jako zapylaczy dla całego ekosystemu w Polsce, jest szacowana na około 5 mld zł.
13:16, 14.05.2022
Nie trzeba być ornitologiem. Wielkie Ogrodowe Liczenie Ptaków to naukowy projekt, do którego może się przyłączyć każdy. Wystarczy 14 lub 15 maja posiedzieć godzinę w ogrodzie, parku lub innym miejscu odwiedzanym przez ptaki, poobserwować je, a potem za pomocą specjalnego formularza przesłać dane do raportu. Formularz można znaleźć na stronie https://ogrod.ptakipolskie.pl/wielkie-ogrodowe-liczenie.
10:38, 11.05.2022
Specjalista od niedźwiedzi Filip Zięba z TPN przekonuje, że nic nie wskazuje na to, żeby niedźwiadka spotkał zły los. W sąsiedztwie jego tropów widywano tropy większego niedźwiedzia, być może jego matki. Tę hipotezę zdaje się potwierdzać pojawianie się tropów przez kilka kolejnych dni. Niedźwiadek był też widziany w dobrej kondycji z wagonika kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Wszystko więc wskazuje na to, że malec jest karmiony przez matkę.
09:37, 11.05.2022
Od dawna wiadomo, że przepis na długowieczność jest prosty, choć nie jest łatwy do przestrzegania: trzeba jeść mniej. Dziesiątki badań na różnych zwierzętach potwierdzają, że ograniczenie kalorii prowadzi do dłuższego i zdrowszego życia.
14:00, 08.05.2022
Już niedługo na polskich polach, łąkach i lasach zaczną pojawiać się młode koźlęta saren i cielęta jeleni i danieli.
13:03, 08.05.2022
Jak zaznaczył, "jako jedne z ostatnich przyloty kończą m.in. słowiki, kukułki, wilgi, jerzyki, pokląskwy, oknówki, zaganiacze, gąsiorki". "Brakuje jeszcze tylko dziwoni" – dodał przyrodnik.