Zamknij
REKLAMA
21:00, 01.12.2022
W czwartek MKiDN poinformowało, że polskie tradycje flisackie zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wpisów na listę dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas corocznych obrad.
14:57, 28.11.2022
W uroczystościach jubileuszowych zorganizowanych w poniedziałek w siedzibie muzeum w Poznaniu wzięli udział przedstawiciele świata polityki, nauki i duchowieństwa z ministrem ds. europejskich Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, wiceszefem resortu kultury Jarosławem Sellinem, przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim, parlamentarzystami, samorządowcami, reprezentantami instytucji kulturalnych i naukowych miasta i regionu.
09:29, 27.11.2022
Jak poinformowało PAP MKiDN w grudniu 2021 r. zaginiony obraz Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" pojawił się na popularnym zagranicznym portalu aukcyjnym. "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło działania zmierzające do ustalenia losów obrazu i jego aktualnego statusu prawnego" - podkreśliła Anna Pawłowska-Pojawa.
09:29, 27.11.2022
Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian oznaczało oficjalny przyjazd cezara. We wczesnym chrześcijaństwie odnosiło się do podwójnego przyjścia Chrystusa: jako człowieka i jako sędziego na końcu świata.
19:38, 24.11.2022
Listę zwycięzców Europejskich Nagród Filmowych w ośmiu kategoriach - w tym najlepszy montaż, zdjęcia, charakteryzacja i scenografia - opublikowano na stronie internetowej Europejskiej Akademii Filmowej. Znalazł się na niej Paweł Mykietyn, doceniony za muzykę do "IO" Jerzego Skolimowskiego. Obraz wciąż może zapewnić Skolimowskiemu nagrodę za najlepszą reżyserię. Oprócz polskiego twórcy o tę statuetkę ubiegają się: Ruben Ostlund ("W trójkącie"), Lukas Dhont ("Blisko"), Marie Kreutzer ("W gorsecie"), Ali Abbasi ("Holy Spider") oraz Alice Diop ("Saint Omer"). Do kogo trafi wyróżnienie - dowiemy się 10 grudnia podczas gali, która odbędzie się w Reykjaviku.
15:07, 24.11.2022
1W miniony weekend dobiegły końca trwające około dwóch miesięcy prace archeologiczne na terenie zamku w Koziegłowach.
11:41, 24.11.2022
Parafia Imienia Jezus na poznańskiej Łacinie jest pierwszą w Polsce wspólnotą z Biurem Parafialnym obsługiwanym cyfrowo. Poprzez stronę internetową www.parafialacina.pl – klikając w odpowiednią zakładkę, można „załatwić” wszystko, o każdej porze dnia i nocy, w tym zamówić mszę św. wybierając datę w cyfrowym kalendarzu, zgłosić ślub, dziecko do chrztu św. lub Pierwszej Komunii Świętej, czy „umówić” się na spowiedź – zaznaczając w specjalnym formularzu m.in. „szacunkową długość spotkania”.
22:19, 20.11.2022
Wyróżnienia otrzymali pozostali finaliści Konkursu Paderewskiego - Piotr Pawlak i Japonka Shio Okui.
14:40, 18.11.2022
Prezes Nawrocki spotkał się w piątek w Olsztynie z prezydentem miasta. Po spotkaniu, do którego doszło na zaproszenie Grzymowicza, szef IPN poinformował o opinii, którą wydał w sprawie pomnika nazywanego przez olsztynian "szubienicami". O taką opinię wystąpił do IPN wojewoda warmińsko-mazurski.
14:10, 17.11.2022
PAP: W Polsce mamy 19 uczelni artystycznych. Niektóre z nich ogłosiły, że z powodu problemów finansowych przechodzą na nauczanie zdalne. Rektorzy uczelni wskazują na niedofinansowanie. Sytuacja jest na tyle poważna, że specjalną uchwałę w tej sprawie wystosowała Konferencja Rektorów Uczelni Artystycznych. Jakie jest stanowisko MKiDN w tej sprawie?
22:27, 14.11.2022
"Dzisiaj wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie zmarł Jerzy Połomski. Był i niezwykłym artystą i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka strata dla polskiej kultury" - poinformowała PAP menadżerka artysty Violetta Lewandowska.
20:36, 14.11.2022
Koncert Koziegłowy ,,Nie zabiorą Ci Ojczyzny, jeśli nosisz ją w sercu…”
10:05, 11.11.2022
Ojciec Jacek Salij został odznaczony Orderem Orła Białego w "uznaniu zasług znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za odważne i ofiarne niesienie posługi kapłańskiej w PRL, za wspieranie dążeń wolnościowych i wytrwałe formowanie sumień w duchu wartości chrześcijańskich, za wybitne osiągnięcia naukowe i twórcze".
22:23, 06.11.2022
W niedzielę na jasnogórskich błoniach metropolita częstochowski odprawił mszę św., będącą głównym punktem 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy. Nawiązując w homilii do hasła tegorocznej pielgrzymki „W przyszłość przez rodzinę” powiedział m.in. że współcześnie negowane jest pochodzenie człowieka od Boga przy uznaniu go za „jakąś linię ślepych ewolucji natury”.
11:12, 30.10.2022
W Kościele katolickim 1 listopada obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wszystkich, którzy odeszli z tego świata i są już w wieczności z Bogiem.