Porady zdrowotne

Zamknij

Dodaj komentarz

Lekarz: pacjenci mimo choroby nowotworowej często nie rezygnują z palenia

PAP 05:18, 04.06.2026 Aktualizacja: 05:33, 04.06.2026
Skomentuj Lekarz: pacjenci mimo choroby nowotworowej często nie rezygnują z palenia

Jak wyjaśnił PAP dr Kowalczyk, palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn niektórych nowotworów, a także pogarsza przebieg leczenia onkologicznego.

 

– Jest to bardzo istotny czynnik ryzyka zachorowania na dosyć dużą liczbę nowotworów złośliwych. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim nowotwory płuc, ale także nowotwory układu moczowego – wyjaśnił lekarz.

 

Jak zaznaczył, zdecydowana większość pacjentów z rakiem płuca to osoby palące wiele lat. – Uważa się, że mniej więcej dziewięciu na dziesięciu chorych z rozpoznaniem raka płuca to wieloletni palacze – wskazał.

 

Lekarz przyznał, że mimo kampanii edukacyjnych wielu pacjentów nie potrafi zerwać z nałogiem nawet po diagnozie choroby nowotworowej. Problem dotyczy zarówno osób z nowotworami układu oddechowego, jak i pacjentów z nowotworami układu moczowego.

 

Zdaniem onkologa część chorych decyduje się na rzucenie palenia dopiero w obliczu ciężkiego przebiegu choroby. W przypadku nowotworów o lepszym rokowaniu motywacja do rezygnacji z nałogu bywa mniejsza.

 

– Szczególnie dotyczy to nowotworów pęcherza moczowego, gdzie leczenie często ogranicza się do leczenia miejscowego, endoskopowego. Rokowanie jest dobre, leczenie nie jest bardzo obciążające i trudniej przekonać pacjentów do zaprzestania palenia – ocenił.

 

Dr Kowalczyk zwrócił uwagę, że dalsze palenie może prowadzić do nawrotów choroby. Jak podkreślił, lekarze regularnie pytają pacjentów o kontynuowanie nałogu podczas kolejnych etapów leczenia.

 

– W momencie, kiedy taki nowotwór jest usuwany drugi, trzeci czy czwarty raz, pacjenci widzą już związek między dalszym paleniem a nawrotami choroby. Wtedy czasami decydują się na zerwanie z nałogiem – powiedział.

 

Onkolog zaznaczył, że osoby mające trudności z rzuceniem palenia powinny korzystać ze wsparcia specjalistów.

 

– Pacjent powinien szukać wszelkich możliwych form pomocy, aby odstawić wyroby zawierające nikotynę, także przy wsparciu psychologa czy psychiatry – podkreślił.

 

Lekarz wskazał również, że palenie papierosów może nasilać działania niepożądane terapii przeciwnowotworowej, zwłaszcza radioterapii prowadzonej w obrębie klatki piersiowej.

 

– Dym tytoniowy działa drażniąco na śluzówki. Jeżeli dołączymy do tego toksyczność radioterapii, działania niepożądane się kumulują, a pacjenci znacznie gorzej znoszą leczenie – podsumował dr Kowalczyk. (PAP)

 

jms/ mark/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%