Zamknij

Seniorzy z wysokim poziomem dobrego cholesterolu umierają rzadziej na Covid-19

12:18, 23.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Cytowane w sobotę przez dziennik "El Mundo" studium dowodzi, że w pierwszej grupie seniorów liczba zgonów po infekcji koronawirusem jest o 25 proc. niższa w stosunku do osób powyżej 75. roku życia z niskim poziomem HDL.

Osoby powyżej 75. roku życia, mające wysoki poziom lipoprotein o dużej gęstości, tzw. HDL, zwanych dobrym cholesterolem, umierają rzadziej na Covid-19 niż inni seniorzy w tej grupie wiekowej, wynika ze studium przeprowadzonego na zlecenie służb medycznych wspólnoty autonomicznej Madrytu.

Gazeta wskazała, że badanie wpływu dobrego cholesterolu na odporność seniorów na zgony wskutek Covid-19 przeprowadzona została na dużej grupie, liczącej blisko 37 tys. seniorów z aglomeracji Madrytu.

"Właściwe nawyki, takie jak zdrowa dieta, utrzymywanie adekwatnej masy ciała, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie nikotyny wpływają na wzrost poziomu HDL", wskazali autorzy badania.

Seniorzy stanowią grupę najbardziej dotkniętą zgonami na Covid-19 w Hiszpanii. Kategoria wiekowa powyżej 80. lat ma ponad 53-procentowy udział wśród wszystkich zgonów spowodowanych przez tę chorobę. Drugim przedziałem wiekowym z największą umieralnością jest kategoria 70-79 lat. Jej odsetek wśród wszystkich zgonów przekracza 21 proc.

Do piątkowego wieczora w Hiszpanii na Covid-19 zmarło łącznie 91,7 tys. osób. Resort zdrowia potwierdził też 8,97 mln zakażeń. (PAP)

autor: Marcin Zatyka

zat/ tebe/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%