Do przynoszenia świątecznych potraw i dzielenia się w ten sposób z potrzebującymi nadwyżką jedzenia zachęcają m.in. jadłodzielnie w Białymstoku. Miejsca te są otwarte przez całe święta Bożego Narodzenia. Organizatorzy akcji apelują, by przynosić takie rzeczy, które samemu można by zjeść. W jadłodzelni na darczyńców czekają lodówki i półki, gdzie można umieścić produkty.
„Można wszystkie potrawy przynosić i się dzielić z osobami, które tam przychodzą" – powiedziała PAP Monika Lewko z Fundacji Spe Salvi, która na zlecenie UM Białystok prowadzi miejską jadłodzielnię.
Chętni do podzielenia się posiłkiem w Białymstoku mogą to zrobić w jadłodzielniach przy ul. Krakowskiej 1 i przy ul. Sienkiewicza 81/9.
Całodobowa jadłodzielnia działa też w Łomży przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Jak powiedział PAP koordynator Krzysztof Boniecki, do dyspozycji są lodówki i półki, można przynosić zarówno długoterminowe produkty jak i ugotowane samodzielnie potrawy.
„Ważne, żeby było to świeże" - podkreślił.
Do podzielenia się posiłkiem w jadłodzielni zachęcają też urzędnicy z Warszawy.
„Jadłodzielnia jest dla wszystkich. Każdy może śmiało wziąć z niej to, na co ma akurat ochotę i to bezpłatnie. Nic nie powinno wylądować w naszych koszach na odpady”- poinformowali stołeczni urzędnicy.
Jadłodzielnie w Warszawie działają w większości dzielnic. Mieszkańcy, którzy są zainteresowani podzielniem się posiłkiem, powinni sprawdzić adres i godziny otwarcia jadłodzielni na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
W akcję niemarnowania żywności włączyły się też samorządy z woj. wielkopolskiego. Jak poinformował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, w Wielkopolsce funkcjonuje 30 miejsc dzielenia się żywnością.
„Samorząd Województwa Wielkopolskiego zachęca do korzystania z infrastruktury działającej w wielu miejscach Regionu takich jak Wielkopolskie Jadłodzielnie, które funkcjonują w 30 punktach całej Wielkopolski" – powiedział wicemarszałek Grabowski cytowany przez portal epoznan.pl.
Jadłodzielnie znajdują się w wybranych gminach w woj. wielkopolskim, m.in. w Chodzieży przy ul. W. Reymonta 12, w Jarocinie przy ul. Wrocławskiej 39, w Obornikach przy ul. Droga Leśna 60, w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej 25 i Zamkowej 32, w Szamotułach przy ul. Franciszkańskiej 5 i w Wągrowcu przy ul. Kościuszki 15a. Jadłodzielnia działa też w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 377.
„Zasady korzystania z jadłodzielni są proste, zdroworozsądkowe i wyraźnie opisane na plakatach. Informują one, jakie produkty można przynieść, a jakich nie wolno tam wkładać. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył blisko 600 tys. zł na ten cel" – poinformowali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Jadłodzielnie to punkty, gdzie mieszkańcy dzielą się żywnością, która jest zdatna do spożycia w sytuacji, gdy kupili lub ugotowali za dużo. Zostawiają jedzenie dla wszystkich innych, którzy mają na nie ochotę. Potrzebujący mogą korzystać z nich całkowicie bezpłatnie.
mc/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz