Monika Horna-Cieślak zaznaczyła, jak istotne znaczenie dla dobra dziecka ma jego prawo do wypoczynku i czasu wolnego.
„Okres świąteczny to czas, który wiele rodzin ma okazję spędzić razem, wspólnie celebrując pokoleniowe zwyczaje i ciesząc się wyjątkowymi chwilami, które zapiszą się w życiu dziecka jako najcenniejsze wspomnienia. Dla młodego człowieka to doskonała okazja do zrozumienia wartości rodziny i tradycji, a także wykształcenia postaw opartych na empatii i altruizmie” – podkreśliła Rzeczniczka Praw Dziecka.
Rzeczniczka podkreśliła, że przerwa świąteczno-noworoczna to doskonały czas dla dzieci na kształtowanie się ich tożsamości i przynależności do rodziny.
„Niezależnie od sposobu spędzania przez dziecko czasu wolnego — czy poprzez uczestniczenie w świątecznych tradycjach, czy relaks w domowym zaciszu — nieobciążony obowiązkami szkolnymi czas z bliskimi stanowi ważne doświadczenie, które kształtuje osobowość dziecka” – napisała Horna-Cieślak.
Zwracając się do nauczycieli i dyrektorów szkół, rzeczniczka poprosiła o zaniechanie zadawania prac domowych na czas przerwy, a bezpośrednio po niej na powstrzymanie się od organizowania sprawdzianów i klasówek.
„Niech jedynym zadaniem dzieci i młodzieży w te Święta będzie współtworzenie dobrego czasu z bliskimi, w atmosferze wolności i swobody w wyborze takich form spędzania wolnego czasu, jakie będą w ocenie ich i ich rodziców najbardziej odżywcze i wzmacniające — bez żadnych obowiązków szkolnych” – czytamy w liście.
Jak podkreśliła Monika Horna-Cieślak „umiejętność odpoczywania i zdrowego rozgraniczenia pracy od czasu wolnego w dalekosiężnej perspektywie przynieść może też pozytywne skutki dla całego społeczeństwa”.
W liście zwrócono też uwagę na dzieci, w rodzinach których nie obchodzi się Świąt Bożego Narodzenia. W ocenie rzeczniczki wolny czas również w tym przypadku powinien zostać spożytkowany na gromadzenie sił i przetwarzanie nagromadzonej dotąd wiedzy.
mo/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz