Zamknij

Trzynastki dla pracowników kultury. MKiDN: przyjęcie ustawy przewidywane na początek 2027 r.

07:26, 11.07.2025 Aktualizacja: 07:40, 11.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło harmonogram prac nad nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej w odpowiedzi na poselską interpelację Małgorzaty Pępek. Posłanka pytała m.in. o możliwość objęcia pracowników gminnych i miejskich domów kultury oraz ośrodków promocji gminy ustawą o pracownikach samorządowych.

„Osoby zatrudnione w tego typu instytucjach na co dzień angażują się w organizację wydarzeń kulturalnych, działania edukacyjne, wspierają lokalne inicjatywy społeczne i budują wspólnotę lokalną. Ich praca często wykracza poza standardowy czas pracy i obejmuje zaangażowanie w weekendy czy dni świąteczne. Mimo tego nie przysługują im niektóre uprawnienia dostępne dla pracowników samorządowych – jak np. dodatkowe wynagrodzenie roczne, nagrody jubileuszowe czy dodatki stażowe” – wskazała Małgorzata Pępek.

W odpowiedzi na interpelację resort wskazał, że obecnie nie są prowadzone działania zmierzające do zmiany ustawy o pracownikach samorządowych, która objęłaby tę grupę zawodową swoimi regulacjami. Natomiast poprawę sytuacji zawodowej pracowników instytucji kultury mają zapewnić przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

„Harmonogram planowanych prac nad zmianą ustawy zakłada przygotowanie projektu nowelizacji jesienią 2025 roku, wtedy też projekt zostanie zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Proces uzgodnień wewnątrzresortowych i międzyresortowych, a także proces konsultacji społecznych zaplanowany jest na pierwszą połowę 2026 roku. Zakłada się, że nowelizacja ustawy będzie procedowana w Sejmie w drugiej połowie 2026 roku oraz że zostanie przyjęta na początku 2027 roku” – wskazał wiceminister kultury Maciej Wróbel.

Wiceminister wskazał, że w ramach planowanych zmian „przewiduje się wprowadzenie rozwiązania, które korzystnie wpłynie na sytuację dotyczącą uposażenia pracowników sektora kultury, tj. wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla tej grupy zawodowej”.

 

Obecnie nad projektem ustawy pracuje, powołany przez resort, zespół zadaniowy, w którego skład weszli przedstawiciele merytorycznych departamentów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego pracach uczestniczą również przedstawiciele środowiska kultury. 

 

Według MKiDN przeprowadzone przez zespół analizy, poza możliwością wprowadzenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego, powinny uwzględniać również inne postulaty mające na celu poprawę sytuacji finansowej pracowników sektora kultury. 

 

„Należy jednak zaznaczyć, że są to kwestie finansowe, które wymagają zabezpieczenia pokrycia ich ze środków budżetu państwa. Może to stanowić trudność w obliczu obecnego stanu finansów publicznych, zwłaszcza w kontekście objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu budżetowego, która zobowiązuje do racjonalizacji i ograniczania wydatków publicznych” – wskazał Wróbel.

 

W ramach prac nad projektem ustawy Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury złożyło do MKiDN pakiet rekomendacji obejmujących najważniejsze zmiany w tym zakresie. Wskazywane przez stowarzyszenie zagadnienia to m.in. wprowadzenie dla samorządów obowiązku posiadania strategii rozwoju kultury, zapisy w umowie dyrektorskiej określające wysokość dotacji i jej waloryzację, „trzynastki” i wyższe odprawy dla pracowników instytucji kultury.

 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%