Zamieszczony w wykazie projekt uchwały w sprawie zmiany programu „Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027” zakłada przesunięcie ponad 470 tysięcy euro z wydatków na szybki internet z przeznaczeniem na realizację projektów, w ramach których wdrożone e-usługi publiczne będą mogły zostać wsparte nowymi technologiami, takimi jak np. sztuczna inteligencja (SI).
„Oczekiwanym skutkiem wprowadzonych zmian będzie przede wszystkim dofinansowanie projektów w ramach priorytetu II Programu FERC, które wspomogą administrację publiczną w wykorzystaniu nowoczesnych technologii do lepszego zarządzania i podejmowania decyzji” – zaznaczono w informacji na temat projektu.
Pilotowany przez resort funduszy projekt przewiduje tworzenie piaskownic regulacyjnych dla innowacji w zakresie AI; inwestycje w cyberbezpieczeństwo, w tym lokalne centra cyberbezpieczeństwa; wsparcie uczelni oraz administracji publicznej w spełnieniu wymogów dyrektywy NIS2; stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Medycznej (OSMED) dla integracji ochrony zdrowia i administracji.
Przesunięcie środków w budżecie FERC ma również pozwolić na sfinansowanie działań podnoszących kompetencje cyfrowe pracowników administracji poprzez kursy i studia podyplomowe ze sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa, a także kursy dla kadry zarządzającej w zakresie nowoczesnych technologii informatycznych w administracji publicznej.
Ponadto w związku z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnie regiony Polski, projekt przewiduje rozszerzenie zakresu interwencji określonego w priorytecie I i priorytecie II FERC w obszarze „Współpraca międzysektorowa na rzecz cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych” na rzecz JST, o możliwość realizacji projektów związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.
Projekt przewiduje dodatkowo wprowadzenie w ramach programu FERC możliwość kontynuacji i dalszego rozwoju projektów pilotażowych realizowanych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, gdzie ostatecznymi odbiorcami wsparcia będą JST.
mam/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz