Naliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie przyjrzała się podczas kontroli kompleksowej w gminie Wilczęta. W wystąpieniu pokontrolnym wyjaśniła, że współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za jeden dzień urlopu należy ustalać odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosować przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku, zgodnie z § 19 ust 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
„Otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu należy podzielić przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika a następnie mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego, zgodnie z § 18 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.)” – wskazała RIO.
Zgodnie ze wskazanym rozporządzeniem MPiPS, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika będącego podstawą do naliczania ekwiwalentu obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
W wystąpieniu pokontrolnym zaznaczono również, że wypłacany ekwiwalent należy zaokrąglać do pełnych groszy w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, lub w dół, jeżeli jest niższa od 0,50 grosza. Taki sposób wyliczania świadczenia wynika z § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1771).
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz