Zamknij
REKLAMA

Badanie: 77 proc. uchodźców z Ukrainy deklaruje, że zaszczepiło się przeciw COVID-19

18.44, 19.09.2022 PAP Aktualizacja: 18.48, 19.09.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu zdecydowana większość pracujących w Polsce i w Niemczech respondentów, bo aż 77 proc. deklaruje, że zaszczepiła się przeciw COVID-19.

77 proc. pracujących uchodźców z Ukrainy jest zaszczepiona przeciw COVID-19 - tak wynika z badania "Uchodźcy z Ukrainy - aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech" przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto chęć zaszczepienia w Niemczech deklaruje 13 proc. badanych, zaś w Polsce - 4 proc. Badanych niezaszczepionych i nieplanujących się zaszczepić w Polsce było 13 proc., a w Niemczech 4 proc. W obu badanych krajach 6 proc. nie chciało udzielić odpowiedzi na to pytanie.

W stosunku do badań z 2021 roku (Raport Mobilności Transgranicznej) znacząco wzrósł odsetek zaszczepionych obywateli Ukrainy pracujących w Polsce. W grudniu 2021 roku wyniósł on 42 proc. Różnicę stanowi dobór próby badawczej - w obecnym sondażu udział wzięli wyłącznie pracujący uchodźcy.

"Jeżeli przyjrzymy się bardziej emigracji Ukraińców do Polski czy do Niemiec, to możemy się zastanowić nad tym czy to nie powoduje jakiegoś większego zagrożenia w związku z pandemią COVID" - powiedziała Karolina Klages z Platformy Migracyjnej EWL na konferencji prasowej w Warszawie.

"Nie powoduje to żadnego zagrożenia epidemicznego. Dlatego, że ten poziom zaszczepialności jest na przykład wyższy niż średni poziom w Polsce, więc mniej więcej także to wynika z reguł panujących w miejscach pracy obowiązku szczepień. Jak wiemy w Niemczech są bardziej rygorystyczne i przestrzegane niż w Polsce" - podkreślił Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL Group.

Badanie socjologiczne zostało przeprowadzone w lipcu 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w Polsce oraz Niemczech. Przebadanych zostało łącznie 800 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach.(PAP)

Autorka: Gabriela Putkowska

gp/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%