Zamknij

Awans zawodowy pracowników socjalnych. MRPiPS wyjaśnia, kiedy można pominąć ocenę okresową

PAP 07:08, 24.07.2025 Aktualizacja: 07:11, 24.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Wyjaśnienia dotyczące awansu zawodowego pracowników socjalnych Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło w odpowiedzi na poselską interpelację złożoną przez Wojciecha Króla. Poseł pytał po jakim czasie i po spełnieniu jakich warunków pracownicy socjalni mogą ubiegać się o awans zawodowy.

„Pracownikowi, który spełnia wymogi dotyczące wykształcenia i stażu pracy oraz wyróżnia się wysokim zaangażowaniem, inicjatywą lub nowatorskim podejściem przy wykonywaniu obowiązków służbowych z zakresu pomocy społecznej, można nadać wyższy stopień awansu zawodowego z pominięciem oceny okresowej” – podkreśliła wiceministra.

Jak wskazano w odpowiedzi na interpelację, awans pracownika w tym trybie powoduje rozpoczęcie kolejnego okresu, w którym dwie następujące po sobie pozytywne oceny okresowe skutkują obligatoryjnym nadaniem mu wyższego stopnia awansu zawodowego. Konieczne jest jednak spełnienie przez pracownika warunków dotyczących wykształcenia i stażu pracy.

Według resortu, w ustawie o pomocy społecznej nie wskazano też konieczności przejścia przez wszystkie, wymienione stopnie awansu.

„Możliwe jest przyznanie pracownikowi socjalnemu stopnia odpowiadającego jego kwalifikacjom i stażowi pracy. Nie ma również przeszkód, by już w momencie nawiązania stosunku pracy pracownik socjalny został zatrudniony na stanowisku wyższego stopnia, jeżeli spełnia wszystkie wymogi” – wyjaśniła wiceministra Katarzyna Nowakowska. 

Wiceszefowa przypomniała, że to pracodawca decyduje o zatrudnieniu pracownika socjalnego na konkretne stanowisko z katalogu wymienionego w ustawie, ale musi uwzględnić przy tym jego wykształcenie, umiejętności zawodowe, doświadczenie i staż pracy. Dodatkowo, przy określaniu stanowiska, na które pracownik zostanie zatrudniony, pod uwagę brane są również potrzeby danej jednostki.

System awansu zawodowego pracowników socjalnych szczegółowo został uregulowany w art. 121b ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Zgodnie z jego treścią, awans jest obligatoryjny w przypadku uzyskania dwóch następujących po sobie pozytywnych ocen, dokonywanych raz na dwa lata przez bezpośredniego przełożonego. Pracowników socjalnych obowiązuje pięć stopni awansu zawodowego: starszy pracownik socjalny, specjalista pracy socjalnej, starszy specjalista pracy socjalnej, starszy specjalista pracy socjalnej - koordynator i główny specjalista pracy socjalnej. 

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%