Zamknij

Resort cyfryzacji zapowiedział powstanie specjalistycznego zespołu do obsługi incydentów w obszarach transportu i dostępu do wody

PAP 07:09, 18.07.2025 Aktualizacja: 07:10, 18.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w komunikacie prasowym o planach powołania sektorowego zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego - CSIRT Infrastruktura. Jednostka wzmocni ochronę przed cyberatakami w obszarze transportu i zaopatrzenia w wodę pitną - podano. Zespół ma reagować na zagrożenia, ale także gromadzić i analizować dane o potencjalnych obszarach kryzysowych infrastruktury. Resort wskazał, że pozwoli to przewidywać i neutralizować ryzyka, zanim doprowadzą do realnych szkód.

„Ataki na infrastrukturę krytyczną to dziś realne zagrożenie, które może sparaliżować transport, zakłócić dostawy wody i uderzyć w bezpieczeństwo milionów obywateli. Tworząc CSIRT INFRASTRUKTURA, inwestujemy nie tylko w technologię, ale przede wszystkim w bezpieczeństwo państwa i ciągłość usług, od których zależy nasze codzienne życie” – wskazał, cytowany w komunikacie, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Jak podano, w związku z powołaniem zespołu, Ministerstwo Infrastruktury otrzyma ponad 13 mln zł z KPO. Pieniądze w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na przeszkolenie specjalistów, którzy wejdą w skład nowego CSIRT-u.

Wsparcie CSIRT infrastruktura wpisuje się w szerszą strategię rozwoju krajowego systemu cyberbezpieczeństwa - podkreślił resort cyfryzacji. Planowane jest utworzenie tego typu zespołów również dla innych sektorów, w tym energii - dodano.

W pierwszej połowie czerwca br. MC poinformowało, że w ciągu roku powstanie CSIRT Cyfra, czyli zespół do obsługi zgłoszeń poważnych incydentów w sektorze infrastruktury cyfrowej. Projekt ten otrzymał 10 mln zł dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy.

Sektorowe CSIRT-y to zespoły zajmujące się zarządzaniem incydentami bezpieczeństwa komputerowego w określonych sektorach gospodarki lub branżach. Do ich zadań należy m.in. przyjmowanie zgłoszeń o incydentach poważnych, wsparcie w ich obsłudze i analizowanie ich, wspieranie operatorów usług kluczowych w wykonywaniu ich obowiązków określonych w ustawie o Krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, a także współpraca z właściwym zespołami poziomu krajowego: CSIRT MON, CSIRT NASK i CSIRT GOV w zakresie koordynowania obsługi incydentów poważnych.

mbl/ mmu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%