Zamknij

Blisko 2,8 mld złotych z KPO na cyfryzację. Preferencje dla JST (dokumenty)

06:37, 10.07.2025 Aktualizacja: 06:41, 10.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Nabór wniosków wystartował w środę i będzie się odbywał w trybie ciągłym aż do wyczerpania środków. Nowy instrument to preferencyjne pożyczki przeznaczone na inwestycje w nowoczesne technologie. Mogą z nich skorzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, dla których oprocentowanie kredytu wynosi 0 procent.

„Cyfryzacja nie jest dziś kwestią wyboru, lecz koniecznością. Dzięki środkom z KPO wspieramy zarówno przedsiębiorców, jak i podmioty sektora publicznego we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Finansujemy narzędzia, które pomagają usprawnić pracę, zwiększyć bezpieczeństwo i wzmocnić lokalną infrastrukturę cyfrową. To realny impuls dla rozwoju polskiej gospodarki i wzmocnienie fundamentów nowoczesnego państwa” – powiedział ogłaszając start naboru wicepremier Gawkowski.

Zgodnie z informacjami podanymi przez BGK, który udziela pożyczek cyfryzacyjnych w ramach nowego instrumentu, projekty, na które można przeznaczyć środki, zostały podzielone na trzy grupy:

•    zaawansowane technologie cyfrowe – np. cyfryzacja obsługi klientów, automatyzacja procesów, zaawansowana analityka danych, rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, technologii chmurowych czy przemysłu 4.0;

•    infrastruktura ICT – m.in. rozwój infrastruktury obliczeniowej wysokiej wydajności, tworzenie i rozbudowa centrów danych, wdrażanie zaawansowanych systemów telekomunikacyjnych i sieciowych;

•    inteligentne sieci energetyczne – m.in. modernizacja, cyfryzacja i poprawa bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej, optymalizacja zużycia energii.

Minimalna kwota pożyczki to 5 mln zł, a okres kredytowania wynosi do 240 miesięcy (do 96 miesięcy – w przypadku pożyczek z pomocą de minimis). Dla jednostek samorządu terytorialnego oraz szkół wyższych pożyczki są nieoprocentowane (o ile pożyczka nie będzie się wiązała z udzieleniem pomocy de minimis). Możliwa wysokość wsparcia do 100 proc. kosztów projektu.

Wnioski należy składać elektronicznie do regionu BGK odpowiedniego dla siedziby podmiotu wnioskującego. Będą one oceniane na bieżąco przez ekspertów BGK. Umowy będą zawierane sukcesywnie – aż do wyczerpania środków, ale nie później niż do 31 sierpnia 2026 r.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ. Zasady naboru (regulamin) oraz druk wniosku o pożyczkę publikujemy w formie załącznika poniżej.

mam/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%