Zamknij

Dodatkowe świadczenia dla urzędników. RIO wyjaśnia, jak je finansować

07:00, 08.07.2025 Aktualizacja: 07:12, 08.07.2025
Skomentuj PAP PAP

O możliwość wypłaty pracownikom samorządowym świadczeń w formie dopłat do usług zdrowotnych i karnetów sportowych zapytała Regionalną Izbę Obrachunkową starosta krakowski Elżbieta Burtan. Z wyjaśnień RIO w Krakowie wynika, że wypłata takiego świadczenia jest możliwa, ale nie w postaci dodatkowego składnika wynagrodzenia.

Jak wskazała Izba,  z art. 39 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że szczegółowe warunki wynagradzania pracodawca określa w regulaminie wynagradzania. W dokumencie tym może ustalić m.in. zasady przyznawania oraz sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa, a także warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego oraz innych dodatków.

„W każdym przypadku w regulaminie dodatku powinno znaleźć odzwierciedlenie w przepisach prawa, które taki dodatek przewidują. W sytuacji, gdy żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa nie przewiduje możliwości wprowadzenia dodatkowego składnika wynagrodzenia w postaci dopłat do usług zdrowotnych i dopłat do karnetów sportowych, wprowadzenie takich świadczeń (dopłat) w regulaminie wynagradzania nie jest możliwe” – wyjaśniła prezes RIO w Krakowie Jolanta Nowakowska.

W wyjaśnieniach zaznaczono, że niezależnie od świadczeń określonych w regulaminie wynagradzania pracowników, istnieje możliwość wykorzystania na określone cele zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Fundusz ten ma obowiązek utworzyć każdy pracodawca prowadzący działalność w formie jednostki budżetowej. 

„Udzielane przez pracodawców świadczenia nakierowane na wspieranie pracowników w korzystaniu z różnych form działalności sportowo-rekreacyjnej czy też na udzielanie pracownikom pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, wchodzi w zakres pojęcia działalności socjalnej, która jest realizowana poprzez zakładowy fundusz świadczeń socjalnych” – wskazała prezes RIO. „Należałoby zatem postulować rozważenie objęcia usług i świadczeń, o których mowa w nadesłanym piśmie, rodzajami działalności socjalnej, na które przeznacza się środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych utworzonego w jednostce” – dodała.

 

Zakres świadczeń przysługujących pracownikom samorządowym w ramach wynagrodzenia za pracę jest uregulowany ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz aktami wykonawczymi do tej ustawy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, a także dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. „trzynastka”. Pracownikowi można też przyznać dodatek funkcyjny, a z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać mu przyznany dodatek specjalny. Za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej pracownik samorządowy może otrzymać nagrodę.

 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%