Zamknij

To koniec „godzin czarnkowych” Nauczyciele zabrali głos, ZNP podejmuje kroki 

06:17, 14.05.2025 Aktualizacja: 06:22, 14.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Tzw. godziny czarnkowe, czyli obligatoryjna dostępność nauczyciela w wymiarze 1 godziny tygodniowo w celu konsultacji dla uczniów, rodziców lub wychowanków, funkcjonują od trzech lat. 

Nauczyciele od dawna akcentują brak celowości powyższego przepisu i postulują jego likwidację. Właśnie tego zagadnienia dotyczyła ankieta, jaką Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzał wśród nauczycieli od 7 do 11 maja br.

W badaniu udział wzięło ponad 12 tys. nauczycieli, a zdecydowana większość z nich opowiedziała się za likwidacją „godzin czarnkowych”. 

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do ministry edukacji oficjalny list, w którym domaga się podjęcia konkretnych działań. 

„Uważamy, że tzw. godziny czarnkowe to zakulisowe zwiększenie obowiązkowego pensum zajęć nauczycieli, bez zagwarantowania prawa do adekwatnego wynagrodzenia z tego tytułu. Są one przykładem biurokratyzacji i nakładania dodatkowych obowiązków proceduralnych na nauczycieli” – napisał Sławomir Broniarz.

W liście zawarto stanowisko nauczycieli, którzy podkreślają, że tzw. godziny czarnkowe to w rzeczywistości martwy przepis, ponieważ rodzice i uczniowie nie korzystają z tego rozwiązania. 

„Nauczyciele nigdy nie odmawiali przeprowadzania konsultacji. Praktyka funkcjonowania jednostek systemu oświaty nie wskazywała, aby pojawiały się sygnały o trudnościach z wyegzekwowaniem ww. obowiązku od nauczycieli. Nauczyciel jest zobowiązany do realizacji tego typu czynności statutowych w ramach podległości służbowej. W związku z tym nie występowała konieczność wprowadzania dodatkowej obligacji dla nauczycieli w postaci prowadzenia dodatkowych konsultacji dla uczniów lub ich rodziców” – argumentuje ZNP.

Związek domaga się likwidacji „godzin czarnkowych” od nowego roku szkolnego.

Jak wynika z przeprowadzonej ankiety, aż 97 proc. badanych nauczycieli uważa, że godziny dostępności nie ułatwiły kontaktu między szkołą a rodzicami. Z kolei 75 proc. ankietowanych przyznało, że uczniowie nie korzystają z tej formy spotkania z nauczycielami.
 
Z ankiety ZNP wynika również, że tylko w połowie placówek istnieją odpowiednie warunki do realizacji „godzin czarnkowych”.  
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%