Pismo odnosi się do przyjętego w kwietniu br. stanowiska Komisji Małych Miast ZMP, w którym zaproponowano wprowadzenie prawa do wcześniejszej emerytury dla wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast wybranych po 40. roku życia, którzy pełnili urząd przez dwie kolejne kadencje. Jej wysokość miałaby wynosić co najmniej 85 proc. maksymalnego ustawowego wynagrodzenia brutto w danym samorządzie.
Zdaniem autorów stanowiska takie rozwiązanie zapewniłoby stabilność finansową, doceniło trud pracy na rzecz społeczności oraz zachęciło doświadczonych kandydatów do angażowania się w rozwój lokalny w najbardziej produktywnych latach życia zawodowego.
W piśmie ZMP odnoszącym się do tego pomysłu zaznaczono, że w komisje są tylko gremiami doradczymi związku.
„Stanowiska komisji są prezentowane na posiedzeniach Zarządu i dopiero po ich akceptacji oraz na ich podstawie są przygotowywane i przyjmowane stanowiska Związku Miast Polskich. W kwestii tego rozwiązania nie odbyła się jeszcze na forum Zarządu ZMP żadna dyskusja, ale już dziś wiemy, że opinia wielu samorządowców, w tym Jacka Sutryka, prezesa ZMP jest negatywna” – czytamy w komunikacie ZMP.
W piśmie zaznaczono, że Związek Miast Polskich jest demokratycznym stowarzyszeniem, w ramach którego przedstawiciele miast mogą głosić dowolne poglądy i wypowiadać różne opinie.
„Jednak stanowisko Komisji Małych Miast ZMP dotyczące emerytur dla samorządowców nie jest absolutnie stanowiskiem Związku Miast Polskich” - podkreślono.
mam/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz