Podczas wczorajszego posiedzenia KWRiST głos w sprawie warsztatów terapii zajęciowej zabrał przedstawiciel Związku Miast Polskich Marek Wójcik, który podkreślił konieczność zmian finansowania WTZ.
„Od początku stycznia są pewne zmiany – 125 zł na jednego wychowanka miesięcznie. I to jest wzrost praktycznie trzykrotnie niższy niż wzrost płacy minimalnej, a mówię o tej płacy minimalnej, ponieważ ludzie w WTZ-ach otrzymują płace minimalne. Mamy ogromny problem ze znalezieniem personelu. W innych obszarach płace są zdecydowanie wyższe i nie ma chętnych do pracy w WTZ-ach” – zaznaczył Wójcik.
Przedstawiciel strony samorządowej skierował też prośbę do sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Łukasza Krasonia o zmianę zasad finansowania szkoleń dotyczących standardów dla pracowników WTZ. Podkreślił, że obecną pulę w wysokości od 40 do 80 mln zł można wykorzystać na podwyższenie stawki za jednego uczestnika.
„Szkolenia są potrzebne, ale można je przeprowadzić taniej i inaczej” – zaznaczył Wójcik.
W odpowiedzi na te słowa głos zabrał wspomniany wiceminister Łukasz Krasoń, który podkreślił, że warsztaty terapii zajęciowej „zajmują ważne miejsce w realizacji celów strategicznych, jeśli chodzi o wsparcie osób z niepełnosprawnościami”.
„I to są miejsca potrzebne, ale wiemy także od lat, że WTZ-y nie zawsze i nie w każdym obszarze realizują to, do czego zostały powołane. I to wskazuje NIK, także moje 1,5 roczne bycie pełnomocnikiem także na to wskazuje” – powiedział wiceminister.
Łukasz Krasoń wskazał, że warsztaty terapii zajęciowej powinny być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czemu miały służyć wypracowane w 2023 r. standardy prowadzenia zajęć, jak i powołanie przy Krajowej Radzie Konsultacyjnej specjalnej grupy.
Dodatkowo, jak podkreślił, resort planuje zmiany w algorytmie przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, by zmienić wysokość finansowania WTZ.
„Musimy spojrzeć na liczby tak, żeby nie było uszczerbku na innych zadaniach, które realizuje PFRON. Spodziewamy się na szczęście zwiększonych wpłat od przedsiębiorców, więc po analizie tych wskaźników będziemy w stanie rzeczowo podejść do tego i mam nadzieję, że odpowiednie zmiany w kwocie algorytmów się pojawią” – powiedział wiceminister.
„Mam nadzieję, że odpowiednie zmiany w kwocie algorytmów się pojawią. Przełom maja i czerwca to będzie ten moment” – dodał.
Jednocześnie Łukasz Krasoń zaznaczył, że myślenie o zwiększeniu finansowania warsztatów terapii zajęciowej powinno odbywać się równolegle z myśleniem o wdrożeniu standardów prowadzenia zajęć.
„Wydaje mi się, że samo zwiększenie finansowania sprowadzi nas do tego samego punktu, tylko że za rok. Najwyższa Izba Kontroli wskaże po raz kolejny, że efektywność WTZ jest na poziomie 1 proc., a ja tego nie chce. Warsztaty terapii zajęciowej powinny być po prostu lepsze i żeby to się zadziało, musimy po prostu myśleć o wdrożeniu standardów wszędzie, nie tylko tam, gdzie komu się to podoba. (…) Więc pieniądze i podnoszenie algorytmów tak, ale przy jednoczesnym podnoszeniu standardów” – skwitował wiceminister Łukasz Krasoń.
mc/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz