Za ustawą wraz z poprawkami zagłosowało 233 posłów, nikt nie zagłosował przeciw, a 195 wstrzymało się od głosowania.
Uchwalona ustawa wydłuża samorządom czas na przygotowanie planów ogólnych do 30 czerwca 2026 roku. Do tego czasu przedłużono termin obowiązywania dotychczasowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin.
Zmianie ulegną również inne powiązane terminy, określające wejście w życie poszczególnych przepisów reformy systemu planowania przestrzennego. Rozwiązanie to ma pozwolić na dokończenie przez gminy sporządzania planów ogólnych, bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Wydłużenie terminu o 6 miesięcy ma pomóc w szczególności tym gminom, które natrafiły na problemy dotyczące uzgodnienia projektu planu ogólnego z właściwymi organami i instytucjami.
Według informacji przekazanych we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji przez wiceministra rozwoju i technologii Michała Jarosa prace nad planami ogólnymi rozpoczęły się w 1992 z 2477 gmin.
Wiceszef MRiT, wskazał, że dzięki nowelizacji gminy zachowają szansę na refinansowanie z KPO przygotowania dokumentów planistycznych w łącznej kwocie 870 mln zł.
Sejm uchwalił ustawę wraz z poprawkami złożonymi przez posłów KO, które umożliwiają uchwalenie planów ogólnych z uwzględnieniem granic obszaru objętego opracowaniem oraz uwarunkowań aktualnych w dniu przekazania projektu planu ogólnego do opiniowania i uzgodnień. Brak takiego rozstrzygnięcia utrudniałby przygotowanie dokumentów przez ciągłą potrzebę aktualizacji.
Teraz ustawą zajmie się Senat.
gkc/ pif/ mmu/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz