Do 24 grudnia 2024 roku trwał proces zgłaszania uwag w ramach konsultacji społecznych programu „Szkoła dla wszystkich”. Pierwsza informacja w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów jako termin przyjęcia uchwały wskazywała IV kwartał 2024 roku. Projekt wciąż jednak nie został przyjęty.
„Z uwagi na kompleksowy charakter Rządowego programu „Szkoła dla wszystkich” i związaną z tym dużą liczbą uwag zgłoszonych na etapie konsultacji oraz konieczność jego dostosowania do wymogów wydatkowania środków z Unii Europejskiej, planowane przekazanie projektu do przyjęcia przez Radę Ministrów w tym miesiącu tj. kwietniu br.” – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej
Jednym z założeń programu jest możliwość dofinansowania zatrudnienia w szkołach asystenta międzykulturowego na 12 miesięcy. Z informacji przekazanych przez MEN wynika, że choć program nie został jeszcze przyjęty, szkoły już zatrudniają asystentów.
„Szkoły już korzystają z pracy asystentów międzykulturowych a możliwość wnioskowania o dofinansowanie do ich zatrudnienia pojawi się po przyjęciu Rządowego programu. Na stanowisku asystenta międzykulturowego są zatrudnione 523 osoby wg stanu za IV kwartał 2024 r.” – dowiedział się Serwis Samorządowy PAP
Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy jest skierowany do dzieci, które:
1. przybyły do Polski w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i legalnie przebywają na terytorium RP zgodnie z przepisami krajowymi,
2. realizują obowiązek szkolny lub nauki w polskim systemie oświaty,
3. zostały wpisane na listę uczniów w szkole oraz zostały przypisane do oddziału podstawowego i przygotowawczego w bazie danych systemu informacji oświatowej (SIO).
Wsparcie będzie realizowane w trzech modułach:
• Moduł I Asystent międzykulturowy: moduł polegający na dofinansowaniu do zatrudnienia asystenta międzykulturowego przez 12 miesięcy (rok kalendarzowy), a warunkiem uzyskania dofinansowania jest obecność co najmniej jednego uczenia lub jednej uczennicy z Ukrainy w szkole.
• Moduł II – Dobrostan społeczności szkolnej- czyli podwyższenie poziomu dobrostanu uczniów i uczennic z Ukrainy oraz całości środowiska szkolnego przez realizację różnorodnych form wsparcia kierowanych do uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji, ich rodziców oraz integrację w oddziałach klasowych dla ich rówieśników w ramach szkoły do której uczęszczają. Wsparcie adresowane również do kadr systemu oświaty w obszarze kształcenia, wychowania i opieki.
• Moduł III – Doskonalenie kadr systemu oświaty – poprzez podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty oraz osób wspierających proces edukacyjny w środowisku wielokulturowym, w celu skutecznej integracji uczniów z różnych środowisk kulturowych, zapewnienie im równych szans edukacyjnych oraz budowanie otwartego i wspierającego środowiska szkolnego.
mo/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz