Zamknij

Zadania zlecone z zakresu ochrony ludności. MSWiA wyjaśnia, na co gminy dostaną środki

06:56, 07.02.2025 Aktualizacja: 06:57, 07.02.2025
Skomentuj PAP PAP

O finansowanie wydatków związanych z ochroną ludności i obroną cywilną w interpelacji pytała posłanka Lidia Czechak. Parlamentarzystka wskazywała, że samorządy obawiają się, czy wszystkie dodatkowe koszty wynikające z realizacji przepisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej zostaną sfinansowane z budżetu państwa. 

„Samorządy i tak mają obecnie małe możliwości inwestycyjne, a przerzucenie na nie ww. kosztów byłoby dodatkowo bardzo obciążające” – wskazała Czechak.

W odpowiedzi na interpelację wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz określił listę zadań wynikających z ustawy, które będą wykonywały samorządy. 

„Jednostki samorządu terytorialnego, stosownie do przepisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, będą realizowały następujące zadania zlecone: tworzenie i utrzymywanie zasobów ochrony ludności przeznaczonych do realizacji zadań ochrony ludności; dokonywanie bieżącego przeglądu w celu wytypowania obiektów budowlanych, które mogą zostać uznane za obiekty zbiorowej ochrony; zlecanie sprawdzenia obiektu budowlanego pod względem spełniania lub możliwości spełnienia warunków dla obiektów zbiorowej ochrony; wnioskowanie o nadanie przydziałów mobilizacyjnych obrony cywilnej; utrzymanie elementów systemów wykrywania zagrożeń oraz powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach” – wskazał Leśniakiewicz.

 

Wiceszef MSWiA dodał, że wojewoda będzie mógł wspierać finansowo i materialnie samorząd gminny i powiatowy m.in. w realizacji zadań związanych z budową infrastruktury technicznej, rzeczową pomocą dla ludności, utrzymaniem systemów ostrzegania i alarmowania oraz łączności i informatyki. 

 

„Na dofinansowanie zadań własnych z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej jednostki samorządu terytorialnego będą otrzymywały środki w formie dotacji celowej z budżetu państwa za pośrednictwem wojewodów. Procentowy udział dotacji celowej w kosztach realizowanego zadania będzie regulowała zawarta umowa. Wartość ww. dotacji będzie mogła wynosić do 100 proc. kosztów zadania” – wskazał Leśniakiewicz.

 

Jak wskazano w odpowiedzi na interpelację na finansowanie zdań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej corocznie maja być przeznaczane środki w wysokości nie niższej niż 0,3 proc. produktu krajowego brutto. Istnieje także możliwość uzupełnienia finansowania zadań ze środków Funduszu Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Ludności. 

 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%