O zapowiadaną przez resort rolnictwa inicjatywę budowy nowoczesnych targowisk miejskich pytał w interpelacji poseł Artur Łącki. Poseł chciał wiedzieć m.in. na jakim etapie znajdują się prace związane z oceną zapotrzebowania miast na miejsca do handlu produktami rolno-spożywczymi, kiedy zostanie uruchomiony program i jakie mechanizmy wsparcia będą dostępne.
„Na obecnym etapie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace koncepcyjne, w ramach których analizowane są różne scenariusze wdrożenia programu. Do połowy roku 2025 planowany jest wybór koncepcji i podjęcie prac wdrożeniowo-pilotażowych” – poinformował wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
Wskazał, że założeniem inicjatywy „Uruchomimy program budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście” jest utworzenie nowoczesnych, hybrydowych form sprzedaży produktów wytworzonych przez rolników w ramach krótkich łańcuchów żywnościowych. Dodał, że resort od lat poprzez różne programy wspiera tworzenie targowisk.
„W tym celu wykorzystywane są środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz środki Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) na lata 2023-2027” – wskazał Kołodziejczak.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku w krajowej ewidencji prowadzonej przez gminne jednostki samorządowe zarejestrowanych było 2560 stałych targowisk, w tym 2328 targowisk z przewagą sprzedaży drobnodetalicznej.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz