Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłożyło do konsultacji projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt, co do zasady utrzymuje dotychczasowy mechanizm ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę w oparciu o prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Dodatkowo ma być wprowadzony mechanizm aktualizacji wynagrodzenia z uwzględnieniem większej liczby wskaźników.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, co najmniej raz na cztery lata będzie przeprowadzana aktualizacja minimalnego wynagrodzenia za pracę w oparciu o następujące kryteria:
„W roku aktualizacji, przy ustaleniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, uwzględnia się również aktualizację minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przepis ten zawiera również gwarancję utrzymania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie obowiązującym w roku negocjacji, w przypadku gdyby w wyniku analizy kryteriów aktualizacji, na podstawie których przeprowadzana jest aktualizacja minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalono, że wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w ostatnich latach wzrastała szybciej, niż wynikałoby to z analizowanych kryteriów” – wskazano w uzasadnieniu.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, tak jak dotychczas wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie corocznie przedmiotem negocjacji prowadzonych w ramach Rady Dialogu Społecznego.
„Rada Ministrów przedstawia RDS do negocjacji propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę dla pracowników oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych – w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku. Negocjacje prowadzone będą przez 30 dni od dnia otrzymania propozycji i informacji. Jeżeli w tym terminie RDS nie uzgodni ww. wysokości gwarancji płacowych, wówczas decyzje w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Ustalone przez Radę Ministrów wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej nie będą mogły być niższe niż zaproponowane RDS do negocjacji” – wskazano w uzasadnieniu.
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Obecnie projekt skierowano do konsultacji m.in. przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
mr/
Merrill05:54, 27.08.2024
0 0
ebuno.icu (es.ebuno.icu) 05:54, 27.08.2024