Zamknij

Dodatek 1000 zł nie dla wszystkich pracowników pomocy społecznej MRPiPS wyjaśnia

20:28, 04.07.2024 PAP Aktualizacja: 20:33, 04.07.2024
Skomentuj PAP PAP

Związkowa Alternatywa zwróciła się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z apelem o nowelizację przepisów programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”. Chodzi o objęcie dodatkiem wszystkich pracowników pomocy społecznej.

„Wielu pracowników nie otrzyma dodatku. Mają go bowiem dostać ci pracownicy, którzy realizują zadania z ustawy o pomocy społecznej, oraz ci, którzy zapewniają należyte funkcjonowanie jednostki (np. zatrudnione w kadrach czy zajmujące się sprzątaniem). Nie będzie od natomiast przysługiwał pracownikom merytorycznym wykonującym zadania wyłącznie z innych ustaw” – wskazała Związkowa Alternatywa.

Dodano, że chodzi m.in. o osoby zajmujące się świadczeniami rodzinnymi, Funduszem Alimentacyjnym czy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zdaniem związkowców lepszym rozwiązaniem byłoby podniesienie o 1000 zł wynagrodzeń zasadniczych pracowników pomocy społecznej. 

Jak wyjaśniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programami rządowymi zostanie objętych około 200 tys. pracowników. 

„Pracownicy, których nie obejmą dodatki do wynagrodzeń, nie wykonują zadań z ww. ustawy (realizują zadania wynikające z innych ustaw będących niejednokrotnie w kompetencji innych Ministrów działowych, jak np. dodatki mieszkaniowe czy dodatki osłonowe) i władze samorządowe na te zadania otrzymują przewidziane w regulacjach prawnych dotyczących ww. zadań środki na koszty obsługi, w tym na koszty wynagrodzeń dla pracowników wykonujących te zadania” – wskazało ministerstwo w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP.

„Do władz samorządowych należy organizacja realizacji tych zadań i ustalenie wysokości wynagrodzeń, w tym ewentualne podwyżki wynagrodzeń wykonujących te zadania, i do władz samorządowych należy organizacja realizacji tych zadań i ustalenie wysokości wynagrodzeń, w tym ewentualne podwyżki wynagrodzeń” – dodał resort.

Wyjaśniono też, że wypłata i obsługa świadczeń rodzinnych jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej realizowanym przez gminy i gmina wraz z dotacją na świadczenia otrzymuje również środki na ich obsługę. 

„Fakt, iż świadczenia rodzinne w danej gminie realizowane są w ośrodku pomocy społecznej, wynika z decyzji odpowiednio wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w tej gminie, a nie obligatoryjnych zapisów ustawowych. W konsekwencji w wielu gminach w Polsce świadczenia rodzinne, tak jak szereg innych zadań samorządowych także nie objętych dodatkami, są realizowane np. w urzędzie miasta lub gminy” – wskazało MRPiPS.

Zgodnie z komunikatem MRPiPS, program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027” obejmuje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie (na podstawie art. 25 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej) realizujących zadania pomocy społecznej, którzy zostali uwzględnieni w statystyce resortowej (MRiPS-06 – Dział 2. Zatrudnienie w systemie pomocy społecznej). 

Dofinansowanie dotyczy pracowników zatrudnionych w: ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, centrach usług społecznych - w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz. U. poz. 1818), domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%