Zamknij

MON: białoruskie służby zabierają migrantom pieniądze i dokumenty oraz zmuszają do przekraczania granicy

16:20, 14.10.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało w czwartek post, w którym poinformowano, że "białoruskie służby zabierają migrantom pieniądze i dokumenty oraz zmuszają ich do nielegalnego przekraczania polskiej granicy".

Białoruskie służby zabierają migrantom pieniądze i dokumenty oraz zmuszają ich do nielegalnego przekraczania polskiej granicy - poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej, publikując film, na którym mówi o tym migrant, stojący po białoruskiej stronie granicy z Polską.

Do wpisu załączono film, na którym widać m.in. zgromadzoną za płotem granicznym po białoruskiej stronie grupę migrantów. "W tej chwili nie mamy paszportu, policja zabrała nasze paszporty, oni przechwycili nasze paszporty" - mówi na filmie jeden z mężczyzn.

Na pytanie polskiego funkcjonariusza "zatem oni je zabrali?" migrant odpowiedział, że "tak". "My nie idziemy inną drogą, my chcemy wrócić, np. ja nie mogę pojechać do Iranu, on nie może pojechać do Iranu. Musimy wrócić drogą powrotną do Iranu, nie mamy paszportów. Nie mamy pieniędzy" - tłumaczył obcokrajowiec.

Migrant powiedział również, że "Białoruś zamknęła nas w tym obszarze". Natomiast na pytanie polskiego funkcjonariusza, czy białoruskie służby "twierdzą, że powinniście przekroczyć granicę?" odpowiedział również twierdząco. "My zaświadczamy o tym. Jeśli chcesz, my zaświadczymy o tym dla telewizji. Możemy to wyjaśnić w telewizji" - dodał.

Od początku roku Straż Graniczna udaremniła 18,3 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. miało miejsce w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%