Porady zdrowotne

Zamknij

Dodaj komentarz

Zdrowszy mózg jest bardziej odporny na chorobę Alzheimera

PAP 05:09, 20.05.2026 Aktualizacja: 05:21, 20.05.2026
Skomentuj Zdrowszy mózg jest bardziej odporny na chorobę Alzheimera

Jak zwracają uwagę eksperci z australijskiego Murdoch University, demencja to rosnący światowy problem. Np. w Australii demencja jest już jedną z głównych przyczyn zgonów. Przy tym choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji, odpowiadając za ponad 70 proc. przypadków.

 

Jednak niektóre osoby zachowują wysoki poziom funkcji poznawczych mimo wczesnych, fizjologicznych oznak choroby.

 

Badaczy zainteresowały te właśnie różnice.

 

„W naszym badaniu sprawdzaliśmy, dlaczego niektóre mózgi są bardziej odporne niż inne, oraz czy znaczenie mają takie czynniki, jak wykształcenie, status społeczno-ekonomiczny i zdrowie mózgu badanych osób” – opowiada dr Kelsey Sewell ze School of Allied Health w Murdoch University, autorka pracy opublikowanej w piśmie „Neurology”. – „Zrozumienie tych czynników ochronnych mogłoby pomóc nam opracować wcześniejsze i bardziej ukierunkowane strategie minimalizowania wpływu choroby na pamięć i zdolności myślenia”.

 

Naukowcy przeanalizowali dane na temat ponad 600 starszych osób, w wieku od 65 do 80 lat, mieszkających w Stanach Zjednoczonych, które żyły samodzielnie i nie miały oznak demencji ani zaburzeń pamięci. Wykorzystali badania krwi i skany MRI mózgów ochotników do oceny wczesnych zmian związanych z chorobą Alzheimera oraz ogólnego stanu zdrowia mózgu. Przeprowadzili także testy poznawcze mierzące pamięć, uwagę, szybkość przetwarzania informacji, pamięć roboczą i funkcje wykonawcze.

 

Ponadto wzięli pod uwagę czynniki życiowe i społeczne, takie jak liczba lat edukacji, dochody, oszczędności i bezpieczeństwo finansowe.

 

„Naszym głównym ustaleniem było to, że utrzymywanie dobrego ogólnego stanu zdrowia mózgu może pomagać ograniczać wpływ zmian związanych z chorobą Alzheimera na funkcje poznawcze” – mówi dr Sewell. – „Zaobserwowaliśmy także wstępne dowody wskazujące, że osoby o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym mogą być mniej dotknięte zmianami związanymi z chorobą Alzheimera, jeśli chodzi o pamięć. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić tę zależność”.

 

Według naukowców należy robić wszystko, co możliwe, aby utrzymać mózg w zdrowiu. Proponują oni dbanie o takie sfery życia jak aktywność fizyczna, dobra dieta, sen, a także podejmowanie nowych wyzwań poznawczych. Ich zdaniem potrzebne są też działania na bardziej ogólnym poziomie.

 

„Wyniki te podkreślają potrzebę skoordynowanych działań w obszarze badań, polityki i przemysłu, nacelowanych na projektowanie środowiska wspierającego zdrowsze wybory i promujące zdrowie mózgu na poziomie populacji” – dodaje dr Sewell.

 

Marek Matacz (PAP)

 

mat/ zan/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%