Zamknij

Picie kawy i herbaty może obniżać ryzyko demencji i udaru

14:09, 22.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Kawa, zawierająca kofeinę, jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i innych związków bioaktywnych. Z kolei herbata, w której znajdziemy również kofeinę, a także takie składniki jak katechiny i flawonoidy, odgrywa rolę neuroprotekcyjną - działa przeciwzapalnie, hamuje agregację beta-amyloidu, zapobiega też apoptozie komórek.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Tianjin w Chinach i Uniwersytetu Yale’a w Stanach Zjednoczonych postanowili sprawdzić, czy picie kawy i herbaty, lub tylko jednego z tych napojów, może wiązać się z ryzykiem wystąpienia różnych chorób, w tym udaru i demencji.

W badaniu wzięło udział ponad 365 tys. uczestników w wieku między 50. a 74 r.ż. Dane użytkowników pobrano z brytyjskiego Biobanku. Uczestnicy dołączyli do badania w latach 2006 - 2010 i byli obserwowani do roku 2020. Badani na początku sami zgłaszali ile dziennie kawy i herbaty spożywają. W czasie trwania badania u nieco ponad 5 tys. uczestników rozwinęła się demencja, a u 10 tys. wystąpił co najmniej jeden udar.

Badacze zauważyli, że picie kawy i herbaty, zarówno osobno, jak i zamiennie wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu i demencji. Osoby, które wypijały 2 - 3 filiżanki kawy i tyle samo herbaty dziennie, miały o 32 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia udaru mózgu i o 28 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w porównaniu z osobami, które nie piły ani kawy, ani herbaty.

Spożywanie samej kawy lub w połączeniu z herbatą wiązało się również z niższym ryzykiem wystąpienia demencji poudarowej.

źródło: https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003830 (PAP)

Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ ekr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%