Zamknij

Minister klimatu: w grudniu w Polsce powstaną 53 nowe rezerwaty przyrody

21:07, 27.11.2024 PAP Aktualizacja: 10:24, 28.11.2024
Skomentuj PAP PAP

Inicjatywy zmierzające do wzmocnienia ochrony najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce przedstawili w środę w Korzecku (Świętokrzyskie) przedstawiciele resortu minister klimatu i środowiska. Prezentacja odbyła się w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach.

W grudniu w Polsce zostaną powołane 53 nowe rezerwaty przyrody, które obejmą ponad 3,4 tys. hektarów cennych przyrodniczo obszarów - ogłosiła w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Polska od przyszłego roku wprowadzi również ochronę starolasów - dodała.

Minister Hennig-Kloska przypomniała, że celem rządu jest objęcie ochroną 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych w kraju, w tym rezerwatów, starolasów oraz lasów społecznych. "Już w grudniu oficjalnie powołanych zostanie 53 nowe rezerwaty przyrody" - poinformowała.

Nowe rezerwaty mają mieć powierzchnię 3412 hektarów. "To imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że obecnie ochrona rezerwatowa obejmuje 120 tys. hektarów, a przez ponad 60 lat powoływano ją stopniowo. Teraz, w pół roku, dodajemy kolejne 3 tysiące hektarów" - powiedział Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Piotr Otawski.

Dodał, że lokalizacja wszystkich nowych rezerwatów została poddana konsultacjom społecznym, co nie jest wymagane ustawowo, ale "pokazuje pełną transparentność procesu". W przyszłym roku resort planuje powołanie kolejnych stu rezerwatów.

Dodatkowo od 1 stycznia 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać ochrona starolasów. Nowa forma ochrony ma objąć 93 tys. hektarów drzewostanów składających się z rodzimych gatunków drzew. "To krok wyprzedzający unijne prawo i nowa forma ochrony przyrody" - zaznaczyła minister Hennig-Kloska.

Najstarsze i najbardziej naturalne fragmenty lasów w Polsce - według szacunków w pierwszym roku ma to być 1 proc. ogólnej powierzchni lasów - mają być wyłączane z wycinek.

Podczas konferencji przedstawiono również szczegóły dotyczące lasów społecznych, które powstaną w ramach pilotażowego programu. "Porozumienie co do obszarów wypracowano dla pięciu aglomeracji: Katowic, Wrocławia, Warszawy, Bydgoszczy i Torunia oraz Kielc. Tam, gdzie była większa wola współpracy, jesteśmy gotowi do działania" - powiedziała minister.

Na tym etapie tzw. lasy społeczne obejmą 78 tys. ha. "Funkcja gospodarcza będzie podrzędna wobec funkcji społecznej i rekreacyjnej tych obszarów" - zapewnił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Lasy te mają być miejscem odpoczynku i edukacji, przy jednoczesnym ograniczeniu wycinek i działań degradujących środowisko.

Zgodnie z przedstawioną przez niego informacją resort ma zamiar przygotować "niezbędne zmiany legislacyjne", które będą potrzebne do tworzenia tych lasów. Ponadto, MKiŚ chce w 2025 roku zainicjować zmiany w planach urządzenia lasu (PUL) w aglomeracjach, w których wypracowano konsensus.

Lasy społeczne mają łączyć funkcje ochronne i rekreacyjne, stanowiąc nowe podejście do zarządzania zielenią w miastach. Docelowo mają powstać w 14 lokalizacjach, są to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Poznań, Łódź, Warszawa, Katowice i Bielsko-Biała, Kraków, Wrocław i Kielce. (PAP)

wdz/ jls/ mick/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%