Zamknij
REKLAMA

OBCHODY 103. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

15:42, 11.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj w 103. rocznicę odzyskania niepodległości przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, jak również szefowie służb mundurowych złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Kolejnym elementem obchodów była Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Archikatedrze Chrystusa Króla. W tegorocznych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w stolicy naszego regionu uczestniczyli śląscy policjanci z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach nadinsp. Romanem Rabsztynem na czele.

Dzisiaj na  Placu Bolesława Chrobrego w Katowicach odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Do zgromadzonych przemówił gospodarz uroczystości Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. W uroczystości wzięli udział między innymi: Minister Michał Wójcik, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wiceprezydent Miasta Katowice Mariusz Skiba, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn, a także delegacje służb mundurowych i instytucji państwowych oraz mieszkańcy Katowic. Po odegraniu Hymnu Państwowego i Apelu Poległych oraz Salwie Honorowej przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny.

11 listopada 1918 roku,  po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania Niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%