Zamknij

Gowin: przygotowaliśmy rozwiązania ułatwiające Polakom dostęp do własnego mieszkania

17:50, 07.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Przygotowaliśmy rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią dostęp Polakom do własnego mieszkania. Zmiany te, to jedne z najważniejszych projektów Polskiego Ładu. To co robimy, to nie zapowiedzi, ale fakty. W całym kraju powstają też Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli mieszkania o bardzo dobrym standardzie - na wynajem i z możliwością dojścia do własności - powiedział w środę w Sejmie wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej partii Porozumienie.

Przygotowaliśmy rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią Polakom dostęp do własnego mieszkania - powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Sejmie wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Dodał, że takie rozwiązania jak bon mieszkaniowy "mogą ułatwić Polakom dostęp do własnego mieszkania".

"Złożyliśmy do wykazu prac legislacyjnych rządu projekty ustaw dotyczących domu bez formalności i bonu mieszkaniowego i gwarancji na wkład własny. Projekty teraz zostaną przepracowane w rządzie i następnie trafią do polskiego parlamentu, bo zostały umieszczone na liście 10 najważniejszych ustaw, które mają być procedowane w ramach +Polskiego Ładu+" - poinformowała obecna na konferencji wiceminister rozwoju pracy i technologii Anna Kornecka.

Jak wyjaśniła, chodzi o projekty, które pozwolą na budowę domu o powierzchni do 70 m kw. bez konieczności występowania o pozwolenia budowlane. Poinformowała także, że od 1 lipca wnioski o pozwolenie na budowę można składać drogą elektroniczną, co oznacza koniec z drukowaniem dokumentów.

Jak podało MRPiT, bon mieszkaniowy ma na celu bezpośrednie wsparcie rodzin w najmie lub nabyciu mieszkania czy domu. Bon mieszkaniowy będzie można zrealizować w wariantach uzależnionych od realizowanego celu mieszkaniowego, wielkości gospodarstwa domowego oraz wystąpienia szczególnych przesłanek uprawniających do wykorzystania wsparcia (np. urodzenie się kolejnego dziecka w rodzinie).

Z informacji MRPiT wynika, że społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania, a ich dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Przeznaczyć go będzie można na partycypację w kosztach budowy mieszkania społecznego czynszowego albo na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. Z kolei rodzinny bon mieszkaniowy będzie można przeznaczyć na cele objęte bonem społecznym, a ponadto na finansowanie zakupu mieszkania na własność, wniesienia wkładu budowlanego albo kosztów budowy domu jednorodzinnego.

Resort poinformował, że bon o wartości 5 tys. zł będzie przysługiwał osobie fizycznej niebędącej w związku małżeńskim, a także osobie fizycznej razem z małżonkiem lub drugim rodzicem dziecka wchodzącego w skład tego samego gospodarstwa domowego. Bon będzie powiększany o 15 000 zł przysługujące za każde wchodzące w skład gospodarstwa domowego dziecko albo osobę niepełnosprawną oraz o kwotę 45 000 zł, przysługującą w ramach rodzinnego bonu mieszkaniowego prowadzącemu gospodarstwo domowe, który nie zrealizował wcześniej innego rodzinnego bonu mieszkaniowego.

"Rodzina z trójką dzieci uzyska więc 100 000 zł wsparcia przy zakupie mieszkania. Kwota ta będzie podwyższana o 15 000 zł za każde kolejne wchodzące w skład gospodarstwa domowego dziecko" - napisano w informacji MRPiT.

Podczas środowej konferencji w Sejmie Jarosław Gowin poinformował ponadto, że złożone zostały projekty ustaw dotyczące rynku pracy.

"Chcę państwa poinformować, że złożyliśmy już wnioski o wpisanie w wykaz prac rządu ustawy reformującej rynek pracy oraz ułatwiającej zatrudnianie cudzoziemców. To jest rozwiązanie bardzo ważne z punktu widzenia wielkich inwestycji infrastrukturalnych, które nas czekają" - powiedział Gowin.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%