Zamknij

Kraków uczcił 88. urodziny Krzysztofa Pendereckiego

08.51, 24.11.2021 PAP Aktualizacja: 08.52, 24.11.2021
Skomentuj PAP
REKLAMA

W programie wieczoru znalazły się: "Hymn do św. Wojciecha", II Symfonia "Wigilijna", "Lacrimosa z Polskiego Requiem" w wykonaniu orkiestry i chóru Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka. Solistką koncertu była Iwonna Hossa (sopran).

Kraków świętował we wtorek 88. urodziny wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. W programie obchodów znalazł się m.in. koncert w Centrum Kongresowym ICE, a przy urnie z prochami mistrza w kościele św. Floriana zapłonął znicz od władz miasta.

Urodzinowy koncert zorganizowały Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wcześniej władze miasta zapaliły znicz przy urnie z prochami mistrza w kościele św. Floriana.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, która dziś nosi jego imię. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Laureat licznych nagród w wielu krajach oraz uhonorowany ok. 30 tytułami doktora honoris causa. Kawaler Orderu Orła Białego, honorowy obywatel miasta Krakowa. Zmarł 29 marca 1920 r. w Krakowie.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ aszw/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%