Zamknij

Wykorzystanie technologii do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej wyzwaniem dla zarządów firm

13.22, 12.09.2022 PAP Aktualizacja: 13.27, 12.09.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Choć 85 proc. prezesów ocenia, że ich firmy w okresie pandemii przyspieszyły digitalizację, badanie przedstawicieli zarządów i dyrektorów korporacji ujawnia niedoinwestowanie w technologię i luki w ich zaangażowaniu w transformację cyfrową" - stwierdzono w opublikowanym w poniedziałek raporcie Deloitte "Digital frontier: A technology deficit in the boardroom".

Wykorzystanie technologii w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej jest kluczowym wyzwaniem dla przedstawicieli zarządów firm w Polsce i na świecie - wskazano w raporcie firmy doradczej Deloitte. Dodano, że wśród priorytetów jest inwestowanie m.in. w analitykę danych.

Z raportu wynika też, że 45 proc. członków zarządów i 41 proc. dyrektorów uważa, że kadra kierownicza wystarczająco angażuje się w kwestie technologiczne.

Jednocześnie ponad 80 proc. ankietowanych było przynajmniej w pewnym stopniu przekonanych o swoich możliwościach zrozumienia, weryfikacji i dyskusji o strategii oraz programie technologicznym w swoich organizacjach. Z kolei mniej niż połowa członków zarządów (45 proc.) i dyrektorów (41 proc.) uważa, że zarządy zapewniają wystarczający nadzór nad kwestiami technologicznymi. Przeciwnego zdania jest odpowiednio: 41 proc. i 27 proc. badanych.

"Badanie ujawniło lukę między rosnącym zapotrzebowaniem na większe zrozumienie i zaangażowanie w zagadnienia technologiczne, a obecnymi aktywnościami zarządów w tym zakresie" - wskazał cytowany w poniedziałkowej informacji Daniel Martyniuk z Deloitte.

Uczestnicy badania wskazali główne zagadnienia mające wpływ na skuteczny nadzór nad kwestiami technologicznymi. "Prawie połowa twierdzi, że w tym obszarze za bardzo polegają w zakresie podejmowanych decyzji na zespole zarządzającym IT lub wewnętrznym czy zewnętrznym doradcy - tak ocenia 40 proc. członków zarządów i 42 proc. dyrektorów" - wskazano. Deficyty w biegłości technologicznej zarządów wymienia odpowiednio 38 i 42 proc. pytanych. Jedna trzecia (36 i 33 proc.) wskazuje na niejasną strukturę zarządzania zagadnieniami technologicznymi. Wśród wyzwań znalazły się również niewłaściwie zdefiniowane informacje zarządcze dotyczące tego obszaru (34 i 42 proc.) oraz niejasność powiązań między technologią a strategią (30 i 33 proc.).

Respondenci pytani o ocenę postępów ich firm w zakresie wykorzystywania technologii w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej byli w większości optymistyczni (66 proc. przedstawicieli zarządów i 69 proc. dyrektorów).

"Badanie pokazuje wyraźnie niedoinwestowanie obszaru technologicznego firm. Tak wskazuje 47 proc. pytanych przedstawicieli zarządów i 54 proc. dyrektorów - zwróciła uwagę Anna Wiącek-Kocot z Deloitte.

Wśród obszarów, w których ich organizacje planują inwestycje w ciągu najbliższych trzech lat, członkowie zarządów i dyrektorzy wymieniają przede wszystkim analitykę danych poprawiającą efektywność i podejmowanie decyzji (odpowiednio 73 i 81 proc.), poprawę doświadczeń klienta (71 i 73 proc.) oraz usprawnienia w zakresie cyberbezpieczeństwa (58 i 65 proc.). Na dalszych pozycjach znalazły się: poszerzanie umiejętności technologicznych pracowników (49 i 61 proc.) oraz rozwój sztucznej inteligencji i robotyki mający zwiększyć produktywność (47 i 56 proc.), a także wykorzystanie rozwiązań cyfrowych do optymalizacji łańcuchów dostaw (43 i 46 proc.) oraz do przyspieszenia zielonej transformacji (34 i 33 proc.). (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%