Wyliczenia momentów różnych astronomicznych zjawisk czy sytuacji można znaleźć na przykład w astronomicznych almanachach, wydawanych przez instytucje astronomiczne. W Polsce taki almanach publikuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, jako darmowe wydawnictwo w formie PDF, zatytułowane „Almanach astronomiczny na rok 2026”.
Wskazany w tym źródle moment przejścia Ziemi przez aphelium, czyli punkt orbity położony najdalej od Słońca, nastąpi 6 lipca o godzinie 19.30 czasu letniego.
Odległość Ziemia-Słońce wyniesie wtedy 1,01663164 jednostki astronomicznej, czyli 152 085 929 kilometrów. Dla porównania najbliżej Słońca nasza planeta była w tym roku 3 stycznia, w odległości 0,98331007 jednostki astronomicznej, czyli 147 101 093 kilometrów. Różnica pomiędzy obiema odległościami wynosi niecałe 5 milionów kilometrów. Wyjaśnijmy, że jednostka astronomiczna to średnia odległość Ziemi od Słońca, równa niecałym 150 milionom kilometrów.
Z tych liczb widać, że orbita naszej planety wokół Słońca nie jest zbytnio wydłużona. I właśnie dlatego zmiana dystansu od Słońca nie jest przyczyną zmiany pór roku.
Powód występowania pór roku jest inny. Jest to skutek nachylenia osi obrotu naszej planety względem płaszczyzny orbity, w połączeniu z ruchem po orbicie wokół Słońca. Kąt nachylenia wynosi nieco ponad 23,4 stopnia. Powoduje to, że dla danego obszaru w różnych okresach roku maksymalna wysokość Słońca zmienia się. W efekcie zmieniają się warunki oświetlenia, długość dnia i nocy, a to wpływa na temperaturę i pogodę. (PAP)
cza/ zan/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rekordowy budżet na 2026 rok. Miasto i Gmina Żarki
8 mln długu jest się czy chwalić.
Bbb
22:46, 2025-12-24
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla miejscowości Myszków
alert typu: ALERT PIERWSZEGO STOPNIA!!! w nocy bedzie ciemno
mefiu
22:25, 2025-05-02
Barbara Nowacka: pielęgnowanie pamięci o Holokauście je
katastrofa
katastrofa
00:10, 2025-01-28
Paweł Bacior – Młodzieżowy Radny, który działa lokalnie
Fantastycznie działasz, mocno wierzę, że zajdziesz daleko, bo takich ludzi jak Ty bardzo potrzeba w regionie. Powodzenia młody człowieku :)
Jagoda
15:34, 2024-11-25