W czwartek we Wrocławiu na konferencji prasowej ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że aplikacji do tego pilotażowego programu skrócenia czasu pracy przybywa z dnia na dzień, niemal z godziny na godzinę.
Jest już prawie 300 kompletnie uzupełnionych wniosków o udział w pilotażowym programie skrócenia czasu pracy, a ponad 1,5 tys. jest w trakcie składania - poinformowała w czwartek we Wrocławiu szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
- Jeszcze wczoraj na Forum Ekonomicznym w Karpaczu mówiłam, że wniosków jest ponad 200, a dzisiaj kompletnie uzupełnionych jest ich prawie trzysta. Każdego dnia liczba zainteresowanych pracodawców rośnie - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.
Przypomniała, że nabór ruszył od połowy sierpnia, a wnioski są przyjmowane do 15 września. Obecnie, oprócz zatwierdzonych prawie 300 wniosków, analizowane są złożone już 1,5 tys. aplikacje.
- Program jest atrakcyjną szansą na przetestowanie tego, co w mojej ocenie jest nieuchronne. Prędzej czy później w ślad za postępem technologicznym, w ślad za przemianami demograficznymi nadejdzie także ten moment, że po ponad stu latach od wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy ten czas pracy będzie krótszy - powiedziała.
Jej zdaniem to konieczność, ponieważ młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy chcą mieć więcej czasu dla rodziny, na własne pasje. - Chcą pracować, ale nie chcą żyć, żeby pracować. Chcą pracować, by móc żyć pełnią życia. Starsi pracownicy, którzy chcieliby pozostać na rynku pracy także potrzebują nowych warunków pracy, nowej organizacji pracy, w tym więcej czasu na regenerację i odpoczynek - dodała Dziemianowicz-Bąk.
Oceniła, że to także szansa dla pracodawców, którzy konkurując o pracownika mogą zaproponować mu nowe, lepsze warunki.
- Chodzi też o to, by praca miała służyć wytwarzaniu czegoś, osiąganiu pewnych efektów. A nie po prostu, by praca była przebywaniem w miejscu pracy dla samego przebywania - dodała.
Wyjaśniła, że w ramach pilotażu resort nie narzuca jednego modelu skrócenia czasu pracy. Można testować skrócenie czasu do 4 dni w tygodniu lub do 6-7 godzin dziennie. Można też testować poprzez wydłużenie urlopów wypoczynkowych.
Pilotaż potrwa od 1 stycznia 2026 do końca grudnia przyszłego roku. (PAP)
ros/ agz/
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla miejscowości Myszków
alert typu: ALERT PIERWSZEGO STOPNIA!!! w nocy bedzie ciemno
mefiu
22:25, 2025-05-02
Barbara Nowacka: pielęgnowanie pamięci o Holokauście je
katastrofa
katastrofa
00:10, 2025-01-28
Paweł Bacior – Młodzieżowy Radny, który działa lokalnie
Fantastycznie działasz, mocno wierzę, że zajdziesz daleko, bo takich ludzi jak Ty bardzo potrzeba w regionie. Powodzenia młody człowieku :)
Jagoda
15:34, 2024-11-25
Rząd planuje wprowadzenie obowiązku rejestracji wszystk
Blingle Jacksonville, FL 10221-3 Beach Boulevard, Jacksonville, FL 32246, United Ꮪtates 9049778928 Garden night ambient lighting (Jai)
Lanora
10:58, 2024-09-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz