Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie trybu postępowania w sprawach dotyczących wpisów, zmian i wykreśleń z rejestru ratowników medycznych zakłada, że administratorem rejestru będzie Krajowa Rada Ratowników Medycznych.
Ratownicy medyczni będą musieli wpisać się do elektronicznego rejestru niezwłocznie po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu - zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia przekazany do konsultacji społecznych.
Dane ratownika medycznego mają trafiać do elektronicznego rejestru niezwłocznie po przyznaniu przez krajową radę prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego, nie później niż w terminie 30 dni. Projekt zakłada, że ratownik medyczny będzie mógł wystąpić o wpis do rejestru w formie papierowej lub elektronicznej.
Zgodnie z projektem wpis do rejestru ratowników medycznych będzie podlegał opłacie, której wysokość określi Krajowa Rada Ratowników Medycznych. Projekt zakłada, że nie będzie mogła być wyższa niż 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok (ogłaszanego przez prezesa GUS do 15 stycznia każdego roku).
Rejestr ma być narzędziem analitycznym, które pozwoli poznać aktualną liczbę ratowników medycznych i potrzeby kadrowe w poszczególnych regionach.
W projekcie liczbę ratowników medycznych oszacowano na 20,5 tys. osób. Zastrzeżono, że nie ma obecnie możliwości precyzyjnego ustalenia liczby osób uprawnionych do wykonywania zawodu ratownika medycznego.
Samorząd zawodowy ratowników medycznych finansuje swoją działalność przede wszystkim ze składek członkowskich i opłat za wpis do rejestru ratowników medycznych. Pierwszy Krajowy Zjazd Ratowników Medycznych, podczas którego wybrano członków samorządu, odbył się w styczniu 2025 r.
Ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych weszła w życie w połowie 2023 r. (PAP)
kno/ jann/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz