Śląski Urząd Wojewódzki poinformował, że zawiadomienie złożone przez wojewodę do Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód dotyczy przestępstwa poprzez znieważenie miejsca pamięci narodowej, wykroczenia poprzez zakłócanie porządku publicznego na terenie muzealnym oraz wykroczenia poprzez używanie substancji łatwopalnych w miejscu do tego nieprzeznaczonym.
Wojewoda Marek Wójcik złożył w piątek zawiadomienie o podejrzeniu znieważenia miejsca pamięci narodowej przez europosła i kandydata na prezydenta Grzegorza Brauna. Polityk spalił flagę Unii Europejskiej pod krzyżem-pomnikiem poświęconym ofiarom pacyfikacji kopalni Wujek w stanie wojennym.
We wtorek Grzegorz Braun wszedł do siedziby Ministerstwa Przemysłu w Katowicach z posłem Romanem Fritzem w ramach - jak to określili - "interwencji poselskiej". Wywieszoną tam flagę UE Grzegorz Braun zdjął, podeptał i zabrał ze sobą. Pojechał pod kopalnię, gdzie wystąpił na konferencji prasowej zatytułowanej: "Ile będzie kosztować likwidacja kopalń". Flagę podpalił pod krzyżem-pomnikiem poświęconym ofiarom pacyfikacji zakładu.
Dyrektor pielęgnującego pamięć o zamordowanych górnikach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa w rozmowie z PAP ocenił zachowanie polityka jako "skandaliczne".
Protest w katowickiej kopalni rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku pacyfikacji przez siły milicyjne i wojsko 16 grudnia 1981 r. zginęli: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zenon Zając, Zbigniew Wilk, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński i Joachim Gnida. 23 górników zostało rannych od kul, a wielu odniosło lżejsze obrażenia. Częścią krzyża-pomnika przed jest umieszczony po prawej stronie monumentu cokół, w którym umieszczono urny z ziemią z grobów górników - ofiar pacyfikacji.
W środę Komenda Miejska Policji w Katowicach poinformowała, że skompletowała materiał dowodowy oraz dokumentację i przygotowała wniosek do Komendy Głównej Policji o udzielenie pomocy prawnej ws. uchylenia immunitetu Grzegorzowi Braunowi.
We wtorek Parlament Europejski uchylił immunitet Grzegorza Brauna odnośnie kilku śledztw, m.in. w sprawie zgaszenia świeć chanukowych w Sejmie RP. Uchylenie immunitetu otworzyło drogę polskim organom do prowadzenia postępowań wobec polityka.(PAP)
pato/ itm/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz