W związku z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni katyńskiej Archiwum Akt Nowych w Warszawie zaprezentowało wybrane archiwalia dotyczące tej zbrodni. "Są wśród nich dokumenty uratowane przez Jadwigę Majchrzycką, byłą pracownicę Polskiego Czerwonego Krzyża. Prezentujemy listy zamordowanych oraz zawiadomienia rodzin o śmierci ich bliskich" - powiedział PAP Kamil Świątkowski, historyk z Archiwum Akt Nowych (AAN).
Listy ofiar zbrodni katyńskiej sporządzone przez Polski Czerwony Krzyż w 1943 r., meldunki Armii Krajowej dotyczące mordu na polskich oficerach, a także fotografie obrazujące ekshumacje prowadzone przez Niemców w 1943 r. zaprezentowało Archiwum Akt Nowych.
Dokumenty pochodzą z 1943 r. Zostały wytworzone przez PCK. Przechowała je Jadwiga Majchrzycka, która w PCK zajmowała się stratami wojennymi. "Ta kobieta wykazała się niezwykłą odwagą. Zdając sobie sprawę z tego, jakiej wagi dokumentami dysponuje, ukrywała je w swoim mieszkaniu przez cały okres PRL. Informację o nich powierzyła jedynie znajomemu księdzu. Dopiero po jej śmierci w 2011 r. zostały one ujawnione i przekazane do zasobu Archiwum Akt Nowych" - tłumaczy Świątkowski pokazując jedną z pożółkłych kartek ciasno zapisanych na maszynie nazwiskami ofiar i szczątkowymi informacjami o tym co przy nich znaleziono. Pod numerem 02583 widnieje wpis: "Lisiecki Anatol - wojskowy, dowód osobisty, telegram, kartka pocztowa od Zofii Radosławica Warszawa ul. Poznańska 8."
Archiwum Akt Nowych udostępniło ponadto oryginalne dokumenty Armii Krajowej, w tym m.in. depeszą gen. Stefana Roweckiego do naczelnego wodza Władysława Sikorskiego z informacjami na temat ustaleń dotyczących ekshumacji w lesie katyńskim. "Są to niezwykle ciekawe archiwalia pokazujące, jak Armia Krajowa zbierała informacje o zbrodni katyńskiej oraz jak były przekazywane do naczelnego dowództwa" - mówi historyk z AAN.
W jednym z dokumentów czytamy: "Wezwana przez okupantów grupa Polaków (…) i zawieziona do obejrzenia na terenie Koziej Góry pod Smoleńskiem zbiorowej mogiły oficerów polskich i innych osób pomordowanych przez władze bolszewickie - zidentyfikowała około 70 oficerów polskich".
Pokaz dokumentów uzupełniają fotografie z ekshumacji prowadzonych przez Niemców w lesie katyńskim w 1943 r. Na fotografiach widać doły śmierci, w których kłębią się bezładnie wrzucone ciała polskich żołnierzy. Utrwalony został także sam proces ekshumacji, podejmowania ciał zabitych. Jedno ze zdjęć jest zbliżeniem czaszki z otworem po kuli. "Te fotografie zachowały się w zbiorach byłego archiwum KC PZPR" - wyjaśnia.
Zaprezentowane archiwalia nie ograniczają się tylko do dokumentów dotyczących wprost zbrodni katyńskiej, ale także prób jej upamiętnienia w czasach PRL przez opozycjonistów antykomunistycznych.
O tej mniej znanej historii opowiadają archiwalia Stefana Melaka (zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.) współzałożyciela Konspiracyjnego Komitetu Katyńskiego. Jego fotografie i relacje przedstawiają tzw. sprawę pomnika katyńskiego w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. "31 lipca 1981 r. z inicjatywy Komitetu Katyńskiego został ustawiony pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Zawierał on prawdę o tym dramatycznym wydarzeniu. Mówił wprost, że zbrodnia ta została dokonana przez Rosjan. Nie stał on jednak długo, ponieważ w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia został skradziony, jak wówczas twierdziły władze, przez +nieznanych sprawców+. Jednak prawda była taka, że został on skradziony przez służby" - opowiada Kamil Świątkowski.
Pośród fotografii przedstawiających pomnik znajdują się unikatowe zdjęcia pokazujące sam montaż pomnika, a także miejsca, w których wcześniej były przechowywane jego części.
Spośród dokumentów Melaka AAN pokazało statut Komitetu Katyńskiego z 1979 r., korespondencję, którą prowadził komitet, a także szereg materiałów graficznych - ulotki, plakaty - upamiętniających zbrodnię katyńską.
Dokumenty są dostępne w AAN. "Każdy kto chciałby się zapoznać z prezentowanymi dokumentami może przyjść do naszej czytelni i je zamówić" - zapewnia Świątkowski. "Część dokumentów w formie elektronicznej została zaprezentowana na wystawie online na stronie Archiwum Akt Nowych, część będzie zdygitalizowana i dostępna przez internet. Są także wydawnictwa książkowe zawierające materiały źródłowe dotyczące zbrodni katyńskiej" - dodaje.
Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/-archiwum-akt-nowych-zaprezentowalo-dokumentacje-zwiazana-ze-zbrodnia-katynska-,81103 oraz https://wideo.pap.pl/pap-media,101/-archiwum-akt-nowych-zaprezentowalo-dokumentacje-zwiazana-ze-zbrodnia-,81101 (w wersji surowej). (PAP)
wnk/ aszw/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz