Zamknij

Jedna z największych Wigilii w Polsce. W Katowicach dla samotnych przygotowano niemal 4 tys. miejsc

23:38, 24.12.2024 Aktualizacja: 13:25, 25.12.2024
Skomentuj PAP PAP

Wydarzenie zgromadziło osoby, które w ten wyjątkowy wieczór potrzebowały obecności drugiego człowieka. Na uczestników czekało niemal 4 tys. przygotowanych miejsc, co uczyniło tę inicjatywę jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce.

W Katowicach odbyła się największa w regionie Wigilia dla Samotnych, podczas której przygotowano 4 tysiące miejsc w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Uczestnicy dzielili się opłatkiem i wspólnie kosztowali tradycyjnych świątecznych potraw.

"W tak wielkiej hali, która na co dzień jest pusta, udało się stworzyć wyjątkową, rodzinną atmosferę - pełną ciepła, serdeczności i wspólnoty. Nasza metropolitalna wigilia jest dla osób samotnych, czyli dla wszystkich, którzy dokładnie w ten wieczór wigilijny potrzebują obecności drugiego człowieka" - powiedziała dyrektor generalna fundacji Wolne Miejsce Marta Wilczyńska.

Goście mogli skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw, takich jak barszcz z uszkami, dwa rodzaje ryb, sałatka czy kapusta z grochem. Atmosferę dopełniały słodkie wypieki, kawa i herbata. Wydarzenie wzbogaciły jasełka przygotowane przez wolontariuszy, a także wspólne kolędowanie i koncert, które wprowadziły uczestników w świąteczny nastrój.

Jak podkreślali organizatorzy, całość miała na celu nie tylko zaspokojenie potrzeby bycia razem, ale także stworzenie przestrzeni, w której każdy mógł poczuć się jak w rodzinnej atmosferze.

"To niesamowite, jak szeroki jest przekrój osób, które przychodzą na naszą Wigilię - od dzieci po seniorów, mamy tu pełne spektrum społeczne. To nie tylko osoby starsze czy samotne, ale także młodzi ludzie i całe rodziny, które chcą poczuć magię świąt w atmosferze wspólnoty" - powiedziała PAP wolontariuszka Olga Kukuła.

Organizacja wigilii była możliwa dzięki zaangażowaniu około 600 wolontariuszy. Prace nad przygotowaniem wydarzenia rozpoczęły się tydzień przed wigilią. Wolontarusze m.in. obierali warzywa, ustawiali stoły, dekorowali salę i ubierali choinkę.

Idea świątecznych posiłków dla samotnych wyrosła ze spotkań organizowanych od lat przez Mikołaja Rykowskiego. Początkowo, ponad dwie dekady temu, wraz z żoną zaprosił on do siebie na Wigilię samotnego sąsiada. W kolejnych świątecznych spotkaniach Rykowskiego uczestniczyło po kilka, kilkanaście osób.

Z czasem przedsięwzięcie zyskało wsparcie władz samorządowego Parku Śląskiego, a potem też Katowic i kolejnych okolicznych miast. Prócz spotkań wigilijnych zainicjowano śniadania wielkanocne. Wydarzenia, organizowane początkowo równolegle w kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaczęła koordynować założona przez Rykowskiego fundacja Wolne Miejsce.

W 2019 r., wraz z rozwojem działalności GZM, zamiast większej liczby wydarzeń w poszczególnych miastach, ich gospodarze i zarząd Wolnego Miejsca, przy wsparciu Metropolii, zorganizowali wspólne śniadanie wielkanocne, a potem Wigilię w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W ubiegłoroczne Boże Narodzenie przy wigilijnych stołach zasiadło ponad 4 tys. osób.

Już wcześniej, w południe, w Katowicach odbyła się wigilia dla osób bezdomnych i wykluczonych społecznie, organizowana przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne. Jak podało GTCh, na wigilii w centrum socjalnym Towarzystwa było 250 osób bezdomnych, żyjących w biedzie, wykluczonych społecznie, samotnych, bez wsparcia rodziny i przyjaciół.

Podczas uroczystości uczestnicy zmówili modlitwę i podzielili się opłatkiem. Na stołach znalazły się potrawy takie jak: ryba smażona, bigos, ziemniaki, barszcz czerwony z pierogiem, kapusta z grzybami, pieczywo, makówki oraz ciasta. Uroczysty obiad przygotowywany był przez kilkunastoosobowy zespół wolontariuszy. GTCh wydaje ciepłe posiłki przez cały rok, codziennie o godzinie 15. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%