Zamknij
REKLAMA

SW: w Dzień Matki w więzieniu zamiast widzeń będą połączenia telefoniczne i przez skype

14:15, 26.05.2020 | D.D
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak poinformował ppłk Bartłomiej Turbiarz, około 4 proc. osadzonych w polskich więzieniach to kobiety. "Na dzień 20 kwietnia w więzieniu przebywało 3124 osadzonych kobiet. W większości to matki" - podał funkcjonariusz Służby Więziennej.

Dzień Matki to święto, w które Służba Więzienna włącza się całym sercem. W tym roku rodzinne spotkania, tradycyjne laurki i kartki, zastąpią kartki i życzenia elektroniczne. A zobaczyć się będzie można przez skype?a - powiedział we wtorek PAP ppłk Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

"W więzieniu rodzina nabiera szczególnego znaczenia. Jest rozłąka, tęsknota, czekanie od widzenia do widzenia. Podtrzymanie kontaktów z rodziną to jeden z najważniejszych elementów oddziaływania na skazanych. Teraz, gdy pandemia koronawirusa skutecznie ograniczyła bezpośrednie kontakty, skazani podtrzymują i dbają o relacje z bliskimi wirtualnie i na odległość" - tłumaczył podpułkownik.

Wskazał, że w więzieniach zamontowano dodatkowe aparaty telefoniczne i stworzono więcej stanowisk komputerowych do rozmów, aby skazani mogli mieć kontakt z rodziną. "Oprócz tego chętni mogą się nagrać i wysłać życzenia na płycie" - podał.

Z okazji dnia mamy w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze organizowana jest akcja "Chcę ci powiedzieć, że?". "Skierowana jest do wszystkich, którzy chcieliby załatwić niezałatwione sprawy, przekazać niedopowiedziane wyznania, wyrecytować wiersz, przekazać osobiste życzenia komuś, za kim tęsknią. Te wyznanie w formie zapisu video bądź nagrania dźwiękowego zostaną przesłane pocztą wybranej osobie" - powiedział PAP kpt. Dariusz Śmiechowski, wychowawca z ZK w Czerwonym Borze.

Podobna akcja z okazji Dnia Matki jest zorganizowana w Areszcie Śledczym w Mysłowicach. "Osadzeni najpierw ułożyli życzenia na piśmie, a potem je rejestrowali. Niektórzy dziękowali mamom za wszystko, inni przepraszali, ktoś wyrecytował wiersz. Wszystkie życzenia były bardzo osobiste" ? mówił ppor. Tomasz Janiec z AŚ w Mysłowickach.

Natomiast w Zakładzie Karnym w Krzywańcu w związku z Dniem Matki zorganizowany został konkurs "Życzenia prosto z serca". "Życzenia skazanych zostały nagrane w radiowęźle, a następnie przesłane do mam osób pozbawionych wolności" ? przekazał rzecznik prasowy Dyrektora ZK w Krzywańcu por. Piotr Hamera.

"Natomiast w Domu dla Matki i Dziecka Zakładu Karnego w Krzywańcu planujemy zorganizować wspólny dzień dla matek i dzieci. Aktualnie Matki przygotowują przedstawienie dla dzieci, będzie uroczystość i tort, a także upominki dla dzieci od darczyńców oraz dla matek zrobione przez dzieci. Planujemy zabawy muzyczne, konkurs recytatorski wierszy dla dzieci oraz zabawy sportowe" - dodał Hamera. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

(D.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz