Zamknij

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

16.11.2021

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

Właściciele mebli ogrodowych w sezonie wiosennym i letnim cieszą się urokami wypoczynku na świeżym powietrzu, jednakże gdy przychodzi jesień, kończy się okres sielanki i trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mebli, aby służyły nam również w przyszłym sezonie. Nie wystarczy jedynie zakryć mebli ogrodowych pokrowcem, ponieważ niektóre meble wymagają zaimpregnowania specjalnymi środkami pielęgnacyjnymi, a jeszcze inne preparatami ochronnymi i przeniesienia do miejsca, w którym nie będą narażone na nadmierną wilgoć oraz inne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Co zatem należy zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć meble ogrodowe i zadbać o ich dobrą kondycję w przyszłym sezonie?

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Przechowywanie mebli ogrodowych wykonanych z drewna w sezonie zimowym może być nieco bardziej problematyczne, ponieważ zazwyczaj są to meble o dużych gabarytach i dużej wadze. Nie każde meble drewniane będzie można przechowywać na zewnątrz, ponieważ nie są przystosowane do działania wilgoci oraz mrozu. Większość mebli drewnianych powinna być przeniesiona do ciepłego i suchego pomieszczenia, w którym spokojnie będzie mogła przeczekać niesprzyjające czasy. Meble ogrodowe wykonane z drewna egzotycznego mogą natomiast przezimować pod wiatą lub zadaszonym tarasie dodatkowo zabezpieczone specjalistycznymi pokrowcami. Należy pamiętać, że odpowiednie zabezpieczenie mebli przed zimą powinno również polegać na odpowiednim wyczyszczeniu mebli, a także zaimpregnowaniu preparatami do czyszczenia drewna, co pozwoli skutecznie przedłużyć ich żywotność.

Technorattan zimą, jak o niego zadbać?

Dużą popularnością cieszą się meble wykonane z technorattanu, jednakże czy wiemy jak o nie odpowiednio zadbać po zakończeniu sezonu? Meble rattanowe wykonane są z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych, dlatego charakteryzują się lekkością, co umożliwia ich szybki i prosty transport. Większość krzeseł i foteli wykonanych z technorattanu można sztaplować, a więc nakładać jedno na drugie, co znacznie minimalizuje ich powierzchnię, dzięki czemu są łatwe w przechowywaniu. W sezonie zimowym meble z technorattanu również wymagają ochrony — warto je dokładnie wyczyścić z wszelkich zabrudzeń, a następnie po osuszeniu przenieść do bezpiecznego miejsca.

Dla jakich mebli nadają się pokrowce?

Zabezpieczenie mebli ogrodowych na zimę pokrowcami wydaje się najlepszym i najprostszym rozwiązaniem, jednakże nie każde meble można przechowywać na zewnątrz, nawet pomimo dodatkowej ochrony. Niektóre zestawy mebli ogrodowych można przechowywać w ogrodzie podczas zimowych mrozów, jednakże trzeba im zafundować wysokogatunkowy pokrowiec, który zapewni meblom zwiększoną odporność na działanie czynników atmosferycznych, a jednocześnie będzie gwarantować meblom przepuszczalność powietrza. Pod pokrowcami można przechowywać meble ogrodowe metalowe lub żeliwne, natomiast meble ogrodowe aluminiowe są na tyle odporne na wilgoć i mróz, że mogą być przechowywane nawet bez pokrowca. Nie najlepszym pomysłem jest przechowywanie pod pokrowcami mebli ogrodowych wykonanych z plastiku, ponieważ staną się one łamliwe i kruche.

Jak chronić meble ogrodowe z wikliny?

Oczywiście na rynku meblowym dostępne są również meble z wikliny i rattanu, jak zająć się takimi modelami? Przede wszystkim warto pamiętać, że te surowce są materiałami naturalnymi, które są bardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku mebli z surowców naturalnych konieczne jest ich schowanie do ciepłego i suchego, a zarazem przewiewnego miejsca — zwłaszcza dotyczy to wikliny, które może się kruszyć i odbarwić pozostawiona na wilgoci. Pamiętaj, że takich mebli schowanych w pomieszczeniu lepiej niczym nie przykrywać, ponieważ może to doprowadzić do powstania pleśni czy nawet grzybów. 


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz