Zamknij

Kampania wyborcza przed II turą. PKW przypomina kluczowe zasady

10:28, 10.04.2024 PAP Aktualizacja: 14:10, 10.04.2024
Skomentuj PAP PAP

W związku z licznymi pytaniami PKW opublikowała wyjaśnienia na temat prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej w okresie między pierwszym a ponownym głosowaniem w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (tj. przed tzw. II turą wyborów).

PKW przypomniała, że kampanię wyborczą przed II turą wyborów samorządowych mogą prowadzić wyłącznie te komitety wyborcze, których kandydaci uczestniczą w tym głosowaniu. Komitety wyborcze, których kandydaci nie uczestniczą w II turze nie mogą pozyskiwać środków finansowych po dniu 7 kwietnia 2024 r. Komitety te nie mogą także po tym dniu zaciągać nowych zobowiązań związanych z agitacją wyborczą.

"Do dnia przedłożenia sprawozdania wyborczego mają one jedynie prawo pokrywać zaciągnięte wcześniej zobowiązania oraz wydatkować środki na cele związane z zakończeniem działalności komitetu i sporządzeniem sprawozdania" - wyjaśniła PKW.

Z kolei komitety, których kandydaci uczestniczą w II turze, mogą podjąć ponownie pozyskiwanie środków finansowych dopiero z dniem podania do publicznej wiadomości informacji o konieczności przeprowadzenia tego ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Termin przekazywania środków finansowych na rachunek bankowy tych komitetów wyborczych upływa w dniu ponownego głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (tzw. II tury wyborów).

Limity wpłat od jednej osoby fizycznej na rzecz jednego komitetu wyborczego i limity wydatków komitetów nie ulegają zwiększeniu w związku z udziałem kandydatów tych komitetów w głosowaniu ponownym w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (tzw. II turze wyborów).

PKW podkreśliła, że kampania wyborcza przed II turą wyborów kończy się na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania. "W dniu ponownego głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione" - czytamy w wyjaśnieniach PKW.


mp/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%