Zamknij

Podwyżki dla wójtów i burmistrzów. MRPiPS przedstawiło propozycje wynagrodzeń (tabele)

07:32, 15.07.2025 Aktualizacja: 07:40, 15.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny w tym roku projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Tym razem podwyżki mają objąć pracowników pochodzących z wyboru oraz z powołania. 

Jak wskazano w projekcie maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz członków zarządu powiatów i urzędów marszałkowskich wzrośnie o około 5 proc. Podobne podwyżki dotyczyć będą skarbników wszystkich szczebli samorządu terytorialnego oraz zastępców wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

„Kwoty zostały ustalone w taki sposób, aby łącznie z dodatkiem specjalnym nie przekroczyły wysokości 21 043,57 zł, tj. zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe” – wskazano w uzasadnieniu do projektu. 

Jak wyjaśniono, zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy budżetowej na rok 2025 kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe została ustalona w wysokości 1 878,89 zł, czyli wzrosła o  5 proc. w stosunku do wcześniej obowiązującej (dotychczasowa kwota bazowa wynosiła 1789,42 zł). 

„Wraz z dokonaniem zmian wysokości wynagrodzenia dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru konieczne jest dokonanie zmian wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie powołania. Określone w projekcie rozporządzenia maksymalne poziomy wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego pracowników zatrudnionych na podstawie powołania są ustalone odpowiednio w relacji do maksymalnych poziomów wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru i łączny wzrost ww. wynagrodzenia wraz z dodatkiem funkcyjnym także wynosi co do zasady ok. 5 proc.” - wskazano. 

Źródło informacji: Rządowe Centrum Legislacji, grafika PAP/Mateusz Krymski


Projekt rozporządzenia zakłada również korektę katalogu stanowisk pomocniczych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, centrach integracji społecznej, jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz centrach usług społecznych.

„Zaproponowana zmiana umożliwi jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej (m.in. ośrodki pomocy społecznej oraz domy pomocy społecznej) zatrudnienie jako opiekunów oraz młodszych opiekunów również osoby z wykształceniem podstawowym” – wyjaśniono w uzasadnieniu. 

Jak wskazano w projekcie, „wynagrodzenie pracownika samorządowego ustalone na podstawie przepisów zmienianego rozporządzenia w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem nie może być niższe od wynagrodzenia ustalonego temu pracownikowi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia”.

Nowe przepisy dotyczące maksymalnych kwot wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego mają mieć zastosowanie do wynagrodzeń oraz dodatków należnych od 1 lipca 2025 r.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%