Monika Horna-Cieślak zwróciła uwagę na główne problemy w związku z dowozem dzieci z niepełnosprawnościami do szkół. Jako najistotniejsze i jednocześnie najczęściej zgłaszane uznała:
1) brak nałożenia na organy obowiązku informacyjnego w zakresie przysługującej rodzicom procedury odwoławczej;
2) brak regulacji związanych z zapewnieniem obowiązkowego bezpłatnego transportu do szkoły części uczniów szkół ponadpodstawowych np. uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim czy uczniów z autyzmem, w tym dowozu uczniów na praktyki zawodowe, którzy z uwagi na stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie korzystać z komunikacji;
3) brak regulacji bezpośrednio określających kwalifikacje jakie posiadać powinni opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami podczas przewozów.
RPD przypomniała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnienie do bezpłatnego transportu przysługuje uczniom niepełnosprawnym w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej – do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia. Prawo takie mają też dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą odpowiednio: 24. rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna i 25. rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Za rażący błąd rzeczniczka uznała sytuacje, w których rodzice nie są powiadamiani i możliwości wszczęcia procedury odwoławczej po odmowie dowozu.
„Szczególne zaniepokojenie wzbudził fakt, iż jedynie w nielicznych niemalże jednostkowych sprawach rodzice podejmowali procedurę odwoławczą. Powyższe wynika niestety z braku wiedzy rodziców/ opiekunów o przysługujących im uprawieniach a także kształtu obecnych uregulowań, które nie nakładają na organy obowiązku informacyjnego” – zaznaczyła Monika Horna-Cieślak
RPD zwróciła też uwagę na problem braku wsparcia uczniów z niepełnosprawnościami skierowanych na praktyczną naukę zawodu. Jak argumentowała, rodzice dzieci nie zawsze mają możliwość, by zapewnić im transport.
„Zwrot kosztów dojazdu środkami komunikacji publicznej w przypadku uczniów, którzy nie mogą z niej samodzielnie korzystać w żadnej mierze nie stanowi wsparcia zabezpieczającego ich sytuację” – przekonuje Monika Horna-Cieślak
Odpowiedzi, jakie napłynęły do rzeczniczki wskazują, że żaden z bezwzględnie obowiązujących przepisów nie nakłada na Gminy obowiązku dowożenia niepełnosprawnych uczniów szkoły ponadpodstawowej na praktyki zawodowe.
W ocenie RPD konieczne jest również podjęcie działań mających na celu dookreślenie w przepisach wymagań kwalifikacyjnych da opiekuna w czasie przewozów.
mo/
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla miejscowości Myszków
alert typu: ALERT PIERWSZEGO STOPNIA!!! w nocy bedzie ciemno
mefiu
22:25, 2025-05-02
Barbara Nowacka: pielęgnowanie pamięci o Holokauście je
katastrofa
katastrofa
00:10, 2025-01-28
Paweł Bacior – Młodzieżowy Radny, który działa lokalnie
Fantastycznie działasz, mocno wierzę, że zajdziesz daleko, bo takich ludzi jak Ty bardzo potrzeba w regionie. Powodzenia młody człowieku :)
Jagoda
15:34, 2024-11-25
Rząd planuje wprowadzenie obowiązku rejestracji wszystk
Blingle Jacksonville, FL 10221-3 Beach Boulevard, Jacksonville, FL 32246, United Ꮪtates 9049778928 Garden night ambient lighting (Jai)
Lanora
10:58, 2024-09-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz