Zamknij

MEN uspokaja: program „Szkoła dla wszystkich” będzie realizowany

05:14, 28.06.2025 Aktualizacja: 05:21, 28.06.2025
Skomentuj PAP PAP

Niepokój dotyczący realizacji zapowiadanego programu „Szkoła dla wszystkich: pojawił się po rezygnacji Joanny Muchy z funkcji sekretarza stanu w MEN. 

„Przez wiele ostatnich miesięcy intensywnie pracowałam nad projektami, które - głęboko w to wierzę - mogły zmieniać polską szkołę. Niestety, mimo wielu prób i rozmów, nie udało się zbudować poparcia dla ich realizacji w kierownictwie MEN i w rządzie. W tej sytuacji kontynuowanie pracy na dotychczasowym stanowisku uznałam za niezasadne” – napisała Joanna Mucha na swoim facebookowym profilu

W reakcji na tę informację, MEN poinformowało, że program wymagał wprowadzenia pilnych poprawek. 

Do informacji dotyczących ewentualnego zawieszania programu odniosła się w czwartkowym wystąpieniu w Sejmie ministra edukacji. 

„Program jest w tej chwili poprawiany na poziomie harmonogramu w ministerstwie, ponieważ nastąpiły pewne niedopilnowania tej sprawy w departamencie, który się tym przez wiele miesięcy zajmował. Ministerstwo i ja osobiście przejęłam pełną kontrolę nad programem i mam nadzieję, że na tym lub następnym posiedzeniu rządu program zostanie przyjęty” – mówiła Barbara Nowacka 

Ministra podkreśliła, że jest to program ważny dla samorządów, rodziców, uczniów i tych organizacji pozarządowych, które w kryzysie pomagały uchodźcom. 

„To program istotny, ponieważ jest w pewnym sensie odzwierciedleniem tego, w jaki sposób polskie społeczeństwo, kiedy wybuchła pełnoskalowa agresja na Ukrainę, zachowało się w tamtej sytuacji. Polskie szkoły przyjęły dzieci uciekające przed wojną, polscy nauczyciele radzili sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Polskie samorządy przyjęły dzieci do szkół wspierając je w każdy możliwy sposób” – podkreślała Nowacka

Mimo tego, że program nie został jeszcze przyjęty, wiele szkół już korzysta z pracy asystentów międzykulturowych. 

Według stanu za IV kwartał 2024 roku na stanowisku asystenta międzykulturowego zatrudnione były 523 osoby. Możliwość wnioskowania o dofinansowanie do ich zatrudnienia ma pojawić się po przyjęciu rządowego programu. 

Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy jest skierowany do dzieci, które:

1.    przybyły do Polski w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i  legalnie przebywają na terytorium RP zgodnie z przepisami krajowymi,

2.    realizują obowiązek szkolny lub nauki w polskim systemie oświaty,

3.    zostały wpisane na listę uczniów w szkole oraz zostały przypisane do oddziału podstawowego i przygotowawczego w bazie danych systemu informacji oświatowej (SIO).

Wsparcie będzie realizowane w trzech modułach: 

•    Moduł I  Asystent międzykulturowy: moduł  polegający na dofinansowaniu do zatrudnienia asystenta międzykulturowego przez 12 miesięcy (rok kalendarzowy), a warunkiem uzyskania dofinansowania jest obecność co najmniej jednego uczenia lub jednej uczennicy z Ukrainy w szkole.

•    Moduł II – Dobrostan społeczności szkolnej- czyli podwyższenie poziomu dobrostanu uczniów i uczennic z Ukrainy  oraz całości środowiska szkolnego przez realizację różnorodnych form wsparcia kierowanych do uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji, ich rodziców  oraz integrację w oddziałach klasowych dla ich rówieśników w ramach szkoły do której uczęszczają. Wsparcie adresowane również do kadr systemu oświaty w obszarze kształcenia, wychowania i opieki.

•    Moduł III – Doskonalenie kadr systemu oświaty – poprzez podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty oraz osób wspierających proces edukacyjny w  środowisku wielokulturowym, w celu skutecznej integracji uczniów z różnych środowisk kulturowych, zapewnienie im równych szans edukacyjnych oraz budowanie otwartego i wspierającego środowiska szkolnego.

mo/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%