Zamknij

Cyfrowa regeneracja miast. Kongres w Łodzi już 9–10 kwietnia

05:41, 03.04.2025 Aktualizacja: 05:45, 03.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Wśród zaproszonych prelegentów i prelegentek znajdą się m.in. Krzysztof Gawkowski – Wicepremier i Minister Cyfryzacji, Hanna Zdanowska – Prezydentka Łodzi, Tomasz Majda – Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Adam Haertle – twórca portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl oraz Magdalena Bigaj – prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

W programie Kongresu znajdą się panele i prezentacje dotyczące m.in. cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji usług publicznych, zastosowań sztucznej inteligencji w zdrowiu publicznym, technologii w planowaniu przestrzennym, zarządzaniu odpadami, mobilności miejskiej, a także w gospodarce wodnej i cyrkularnej.

Szczególne miejsce zajmie tematyka usług publicznych w erze cyfrowej. Jak podkreśla Wicepremier Krzysztof Gawkowski: „Cyfryzacja usług publicznych to klucz do nowoczesnej administracji – zwiększa efektywność, zapewnia dostępność usług 24/7, ułatwia wymianę danych między instytucjami i zwiększa przejrzystość, co sprawia, że administracja działa szybciej, sprawniej i bardziej przejrzyście.”
OEES

To niezwykle istotne z punktu widzenia samorządów, które odpowiadają za dostępność i jakość codziennych usług dla mieszkanek i mieszkańców. Jednym z przykładów udanej cyfryzacji jest aplikacja mObywatel, z której korzysta już ponad 9 milionów osób w Polsce. Według raportu „eGovernment Benchmark 2024”, 84% usług publicznych w naszym kraju dostępnych jest całkowicie online – to poziom zbliżony do średniej europejskiej.

Podczas Kongresu wiele miejsca poświęcone zostanie również szansom i wyzwaniom związanym z wdrażaniem rozwiązań opartych na AI oraz Internecie Rzeczy. Technologie te umożliwiają samorządom optymalizację zarządzania zasobami – od czujników jakości powietrza, przez inteligentne oświetlenie uliczne, po predykcyjne systemy planowania transportu czy opieki zdrowotnej.

„Cyfrowe technologie przynoszą miastom liczne korzyści, poprawiając jakość życia mieszkańców, wspierając zaangażowanie społeczności, umożliwiając szybsze reagowanie na kryzysy oraz dbanie o środowisko. Inwestycje w nowoczesne technologie sprzyjają rozwojowi innowacyjnych branż, przyciągają inwestycje i wspierają lokalną gospodarkę” – dodaje Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wśród tematów nie zabraknie refleksji nad zagrożeniami wynikającymi z dominacji globalnych gigantów cyfrowych. W panelu „Społeczeństwo cyfrowe – TAK; cyfrowy feudalizm – NIE”, dr hab. Mariusz Sokołowicz (Uniwersytet Łódzki) pyta: „Czy można zrobić to inaczej niż Elon Musk? Czy jesteśmy skazani na system, w którym technologie służą jedynie wąskiej grupie, a nie ogółowi społeczności?”

Kongres jest wspólną inicjatywą ruchu Open Eyes Economy oraz Miasta Łodzi, realizowaną w szerokim partnerstwie z instytucjami publicznym i biznesem. Współorganizatorami Kongresu są: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Uniwersytet Łódzki oraz Politechnika Łódzka.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Ministerstwo Cyfryzacji i ING BANK Śląski.  Patronatem Kongres objęły Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Europejski Komitetu Regionów.

Rejestracja i szczegóły programu dostępne są na stronie: www.regeneracjamiast.pl.

Źródło: Open Eyes Economy Summit

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%