Posłowie Tomasz Nowak i Krzysztof Gadowski skierowali do Sejmu interpelację w sprawie wzrostu płac pracowników bibliotek publicznych. Jak podkreślili, obecny poziom wynagrodzeń nie odpowiada „poziomowi wykształcenia ani znaczeniu” pracy bibliotekarzy dla społeczeństwa.
„Według dostępnych danych, 85% bibliotekarzy otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości płacy minimalnej powiększonej jedynie o dodatek za wysługę lat, co nie odpowiada ich poziomowi wykształcenia ani znaczeniu ich pracy dla społeczeństwa. Wielu z nich musi podejmować dodatkowe zatrudnienie, aby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, co wpływa negatywnie na ich możliwość rozwijania swoich kompetencji zawodowych i zaangażowania w działalność kulturalną” – napisali posłowie.
W skierowanej do resortu kultury interpelacji posłowie podkreślili, że „większość bibliotek publicznych finansowanych jest przez lokalne samorządy, które od lat borykają się z problemami budżetowymi, przez co pracownicy nie otrzymują podwyżki wynagrodzenia”.
„Jedną z proponowanych opcji jest objęcie ich 20% podwyżką płac zaplanowaną i zrealizowaną przez rząd dla innych grup pracowników samorządowych” - napisali posłowie.
W odpowiedzi na interpelację wiceminister kultury Maciej Wróbel przypomniał, że organizatorem bibliotek samorządowych nie jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z czym „nie ma możliwości oddziaływania na zwiększenie wynagrodzeń pracowników” bibliotek.
Wiceminister dodał jednak, że resort zdaje sobie sprawę z potrzebnych zmian w obszarze kultury i planuje wprowadzić dodatkowe wynagrodzenie roczne w państwowych i samorządowych instytucjach kultury.
„W bieżącym roku resort kultury planuje dokonanie analizy powyższej sytuacji. Jednym z pierwszych planowanych w tym zakresie kroków, przy uwzględnieniu wyników powyższej analizy i możliwości budżetu państwa, będą działania w celu doprowadzenia do wprowadzenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego w państwowych i samorządowych instytucjach kultury” – napisał Maciej Wróbel.
Wiceminister podkreślił, że zmiany mają być wprowadzone po analizie aktualnej sytuacji instytucji kultury i budżetu państwa.
„Ministerstwo chciałoby wprowadzić te przepisy jak najszybciej, niemniej należy wziąć pod uwagę m.in. konieczność zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych, przede wszystkim w budżetach poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego” – wyjaśnił wiceminister Wróbel.
Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, mediana zarobków na stanowisku bibliotekarza w styczniu wynosiła 5300 zł brutto.
mc/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz