W czwartek w RMF FM Nowacką zapytano, czy w każdej szkole będzie rzecznik praw uczniów.
„Docelowo chciałabym, żeby taka osoba, która będzie wspierała uczniów w ich prawach i obowiązkach, w każdej szkole była” – odpowiedziała Nowacka.
Szefowa MEN poinformowała, że prace nad ustawa o rzeczniku praw uczniowskich są na ukończeniu i jest ona „gotowa na poziomie wypracowania w departamencie, w tej chwili wchodzi w prace wewnątrzresortowe”.
Zdaniem ministry, w ciągu miesiąca ustawa wyjdzie z resortu. „Tak, by na 1 września w każdym kuratorium był wizytator, który będzie miał uprawnienia do stania po stronie praw ucznia, a z drugiej strony będzie miał uprawnienia wizytatorskie” - powiedziała.
Rzecznik Praw Uczniowskich to rozwiązanie, na które zdecydowano się już w wielu miastach i gminach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku. Szefowa MEN pozytywnie oceniła rozwiązanie z miejskimi rzecznikami praw ucznia. Zwróciła jednak uwagę, że nie mieli oni uprawnień kontrolnych - a często zdarzają się skargi, które wymagają interwencji.
Powołanie ogólnopolskiego Rzecznika Praw Uczniowskich oraz stworzenie katalogów praw, obowiązków i kar uczniowskich zapowiedział na początku listopada ub.r. dyrektor Departamentu Komunikacji Ministerstwa Edukacji Narodowej Kacper Lawera na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. jakości kształcenia i wychowania. Dyskutowano wówczas o założeniach projektu ustawy w tej sprawie.
Jak informowało wtedy MEN, Rzecznik Praw Uczniowskich na poziomie krajowym będzie działał przy ministrze edukacji, będzie nadzorowany przez ministerstwo, choć nie będzie mu podległy. Będzie wybierany w konkursie. Podstawowe zadania RPU to badanie spraw na miejscu i żądanie złożenia wyjaśnień (w sytuacjach konfliktowych w placówkach szkolno-wychowawczych - PAP), promocja praw uczniowskich na terenie kraju oraz koordynowanie prac rzeczników wojewódzkich.
pak/ mam/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz