Zamknij

CPK uruchomił przetarg na Głównego Inżyniera Kontraktu przy budowie lotniska

PAP 12:19, 24.07.2025 Aktualizacja: 12:24, 24.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Spółka CPK przekazała, że poszukuje podmiotu, który - jako PMC (Project Management Consultant) oraz Inżynier Kontraktu (CM) w jednym - wesprze proces budowy portu doświadczeniem zdobytym zarówno przy inwestycjach lotniskowych typu greenfield (tzn. tworzonych od zera - PAP) za granicą, jak i w Polsce.

Centralny Port Komunikacyjny uruchomił przetarg na Głównego Inżyniera Kontraktu przy budowie lotniska - poinformowała spółka w czwartek w komunikacie.

Jak wyjaśnił CPK, podmiot ma "zapewniać kompleksową obsługę inwestycji i prowadzonych działań na jej obszarze". Przetarg zakłada też m.in. świadczenie wsparcia, doradztwa, planowania i harmonogramowania, a także "integrację wielu kontraktów projektowych i robót budowlanych w jeden spójny proces". Przedsiębiorstwo wskazało również, że nadrzędnym celem Głównego Inżyniera Kontraktu (GIK) będzie uruchomienie lotniska w zakładanym terminie, zakresie i budżecie, ale z uwzględnieniem odpowiedniej jakości.

Warunkiem udziału w przetargu jest doświadczenie w realizacji przynajmniej jednego kontraktu Menadżera Projektu (Project Management) przy budowie i uruchomieniu nowego portu lotniczego o przepustowości co najmniej 20 mln pasażerów rocznie w ciągu ostatnich 15 lat. Kolejny warunek to konieczność wykazania przez zainteresowany przetargiem podmiot zatrudnienia zespołu posiadającego doświadczenie przy budowie lotniska. Ponadto kontrahenci muszą poświadczyć osiągnięcie w ostatnich pięciu latach działalności roczny przychód w wysokości przynajmniej 500 mln zł netto. "Jednocześnie CPK kładzie silny nacisk na doświadczenie na rynku polskim przy realizacji dużych inwestycji" - dodała spółka.

CPK szacuje, że zawarcie umowy ze zwycięskim podmiotem nastąpi w pierwszym kwartale 2026 r. Oferty w przetargu można składać do 20 października br.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa Lotniska CPK na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 r. W 2031 r. port lotniczy ma uzyskać niezbędne certyfikacje, a w 2032 r. ma zostać oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce: Warszawa - CPK - Łódź. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)

bpk/ mmu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%