Zamknij

Rząd szykuje dużą reformę rynku pracy. "Koniec z fikcją"

08:20, 12.04.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Nowe uprawnienia dla Państwowej Inspekcji Pracy mogą diametralnie zmienić sytuację pracowników zatrudnianych na umowach cywilnoprawnych. Resort Agnieszki Dziemianowicz-Bąk zapowiada dużą reformę.

Nowy kamień milowy KPOPaństwowa Inspekcja Pracy może otrzymać możliwość przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę – zapowiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Reforma ma być elementem realizacji Krajowego Planu Odbudowy, a konkretnie kamienia milowego, który początkowo zakładał "ozusowanie" umów cywilnoprawnych.

W wyniku renegocjacji z Komisją Europejską, zamiast tego postawiono na wzmocnienie kompetencji PIP.

Szybciej niż przez sądJak wyjaśniła szefowa resortu w rozmowie z Polskim Radiem, PIP będzie mogła dokonywać przekształceń wyłącznie w przypadkach, gdy uzna, że dana umowa cywilnoprawna jest wykorzystywana nielegalnie. Celem jest uproszczenie i skrócenie procesu, który obecnie często wymaga długotrwałego postępowania sądowego.

– Jeżeli mamy sytuację, w której ktoś każdego dnia w tych samych godzinach pracuje pod nadzorem przełożonego, to takiej osobie należy się umowa o pracę – zaznaczyła Dziemianowicz-Bąk.

Jak dodała, pracodawcy będą mieli możliwość odwołania się od decyzji Inspekcji.

Zmiana ma charakter systemowy i – jak podkreślono – odpowiada zarówno na oczekiwania Komisji Europejskiej, jak i na potrzeby społeczne.

– Chcemy, żeby prawo, które obowiązuje w Polsce, nie było fikcją – mówi Dziemianowicz-Bąk.

 

(redakcja.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%