Jak podkreślił, współczesna wojna nie zaczyna się od tego, że gdzieś wjeżdżają czołgi, ale od dezinformacji, od próby destabilizacji państwa.
Nie będzie bezpieczeństwa Polski, jeśli nie będą bezpieczne nasze dzieci; dzisiaj bezpieczeństwo zaczyna się w każdej rodzinie - mówił w sobotę w Lesznie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że potrzebna jest debata na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie.
"My musimy być na to przygotowani. Musimy być przygotowani na walkę z dezinformacją. Jeżeli chcemy naprawdę być bezpieczni, to przede wszystkim musimy zadbać o edukację naszych dzieci, musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, musimy uczyć ich w szkole podstawowych umiejętności, takich jak choćby weryfikacja danych, żeby nasze dzieci wiedziały, jak odróżnić prawdę od fałszu" - powiedział.
Kandydat odwołał się do popularnego obecnie serialu "Dojrzewanie".
"On opowiada jasno o tym, jak nasze dzieci są dzisiaj zagubione w świecie cyfrowym i do czego to czasami doprowadza. My bardzo często wprowadzamy dla naszych dzieciaków bardzo dużo ograniczeń w życiu rzeczywistym, natomiast w świecie cyfrowym w ogóle ich nie ma. Za mało się interesujemy tym, co nasze dzieci robią w świecie cyfrowym. A dane są naprawdę zatrważające. Dzisiaj średnio każde polskie dziecko spędza 4,5 godziny dziennie w internecie, z tego na sprawdzaniu informacji, na edukacji 5 minut" - powiedział.
Dodał, że połowa wszystkich treści na jakie dzieci narażone są w internecie, to treści antyspołeczne: hejt, patologie, seks.
"Według prawa dzieci poniżej 13. roku życia w ogóle nie powinny mieć dostępu do tego typu treści, do platform, z których korzystają i do mediów społecznościowych. Firmy w ogóle nie powinny dzieci wciągać w informacje, targetować ich reklamą. Dziś prawie milion dzieciaków do 13. roku życia jest na TikToku, 700 tysięcy na Facebooku" - powiedział.
Dodał, że dynamicznie rośnie dostęp do treści związanych z samookaleczaniem się dzieci, z namawianiem do samobójstwa, z treściami dotyczącymi seksu. Tylko 30 proc. rodziców stosuje filtry, które nie pozwalają dzieciom korzystać z takich treści. 60 proc. rodziców w ogóle nawet nie rozmawia z dziećmi na temat tego, co one robią w internecie.
"Dzisiaj nawet w grach komputerowych można napotkać tego typu proceder, który doprowadza do tego, że dzieci są uwodzone przez ludzi, którzy wykorzystują tego typu technologie. I musimy coś z tym zrobić, tym się musimy zainteresować. U nas bardzo często dziecko jest samo, z komputerem zamknięte w pokoju. Jeżeli mówimy na serio o bezpieczeństwie, musimy rozpocząć debatę na ten temat - niezależnie od tego, jakie mamy poglądy polityczne. Musimy zacząć debatę na temat bezpieczeństwa naszych dzieci" - powiedział.
"W tej sprawie musimy mieć plan. Musimy wiedzieć, co robimy. Konieczna jest otwarta rozmowa również z wielkimi firmami technologicznymi. Musimy wymagać od wszystkich firm, które dzisiaj dominują w sieci, żeby na serio przeprowadzały weryfikację wieku - dzisiaj się to nie dzieje" - dodał.
Rafał Trzaskowski podkreślił, że potrzebna jest też bezpłatna edukacja rodziców na temat cyberbezpieczeństwa ich dzieci, zaś dzieci i młodzież muszą otrzymywać w szkole wiedzę na temat bezpieczeństwa w internecie i na temat weryfikacji informacji.
"Nie będzie bezpieczeństwa Polski, jeżeli nie będą bezpieczne nasze dzieci. Bardzo istotna sprawa, żeby dzisiaj jasno mówić: nie ma mowy o jakiejkolwiek cenzurze w internecie. Ale nie ma wolności dla ruskich botów. Bo od tego zaczyna się dezinformacja, od tego się zaczyna robienie ludziom wody w głowie. I musimy się tym tematem zająć na poważnie" - powiedział.
"Ja ze swoimi dziećmi rozmawiam cały czas i pytam ich: skąd masz te informacje? I często okazuje się, że właśnie z niesprawdzonego źródła. Musimy, drodzy państwo, rozmawiać z naszymi dziećmi na ten temat, bo ten kryzys jest już tutaj i musimy sobie z tego zdać sprawę" - powiedział kandydat KO na prezydenta. (PAP)
rpo/ mow/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz